RN
TwitterFacebook

Łomża: Mieszkanie Plus wciąż pod znakiem zapytania

– Łomża nie jest jeszcze formalnie objęta programem Mieszkanie Plus – dementuje prezydent miasta Mariusz Chrzanowski. To odpowiedź na doniesienia, jakoby grunty należące do PKP, a znajdujące się w Łomży zostały zakwalifikowane do programu. 

Prezes PKP Krzysztof Mamiński powiedział wczoraj w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że Polskie Koleje Państwowe wyłoniły 480 nieruchomości, które zostaną przeznaczone na rządowy program Mieszkanie Plus. Są to grunty, które w ocenie zarządu spółki nadają się pod budowę lokali mieszkalnych. Wśród zatwierdzonych lokalizacji wskazał Łomżę.

Jak mówi gospodarz miasta Mariusz Chrzanowski, póki co miasto nie zostało jednak formalnie zakwalifikowane do programu:

Decyzja jest po stronie osób, które o tym decydują w Warszawie, więc tak naprawdę czekamy. Te doniesienia, które się pojawiły ostatnio też zweryfikowaliśmy. Pytaliśmy i miasto Łomża, póki co nie jest ujęte w ramach tego programu. 

Prezydent Chrzanowski wskazuje, że starania o włączenie Łomży do tego programu trwają od dawna:

Miasto Łomża było pierwszym samorządem, które podpisało list intencyjny w sprawie Mieszkania Plus i zabiegaliśmy o to, żeby było ono zrealizowane. My jesteśmy skłonni ten program realizować na terenach PKP. Oczywiście wcześniej przejętych przez Skarb Państwa. 

W 2017 roku był plan, że w Łomży postaną dwa takie bloki, w których znalazłoby się 115 lokali. Według wstępnych szacunków, chętnych do skorzystania z programu było ponad 300 osób. Niestety, w związku ze zmianami w rządzie i w koncepcji programu, inwestycja stała się zbyt droga dla samorządu. 

Mieszkanie Plus to program rządowy skierowany szczególnie do młodych rodzin, których nie stać na wynajem ani kupno mieszkania. W jego ramach osoby potrzebujące mogą otrzymać lokal na własność lub na wynajem w korzystnych warunkach cenowych. W ciągu trzech lat działania programu w Polsce powstało 867 takich mieszkań, a w budowie jest kolejnych 1907.

BB/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *