RN
TwitterFacebook

Łomża: Ministerstwo Kultury dłużej będzie wspierać łomżyńską Filharmonię

Do końca 2023 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie współprowadziło Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Aneks do zawartej w 2018 roku umowy, w dniu 27 lipca 2020 r. prezydent Mariusz Chrzanowski podpisał z wicepremierem, Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotrem Glińskim, podczas uroczystości w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Obecny był na niej również Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor FKWL.

Podpisany aneks przewiduje, że do końca 2023 r. łomżyńska filharmonia będzie z ministerstwa otrzymywała środki w wysokości 405 tys. zł rocznie na prowadzenie działalności bieżącej. – Jako Miasto Łomża jesteśmy zobowiązani tą umową do przekazywania naszej placówce rocznie kwoty nie mniejszej niż 1.345.800 zł. Łącznie daje to środki, które pozwalają FKWL na rozwój swojego ogromnego potencjału artystycznego – informuje prezydent Mariusz Chrzanowski dziękując wicepremierowi Piotrowi Glińskiemu za przychylność dla działań kulturalnych prowadzonych przez Miasto Łomża.

Dzięki współprowadzeniu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Filharmonia Kameralna w Łomży poszerzyła swoją działalność statutową, miało miejsce więcej koncertów abonamentowych, wydarzeń edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, a nasze miasto odwiedziło wielu wybitnych artystów i dyrygentów z całego świata. Łomżyńscy filharmonicy powiększyli swój dorobek fonograficzny do czternastu płyt, z których jedna otrzymała nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego FRYDERYK 2019, pięć otrzymało nominacje do nagrody FRYDERYK oraz dwie – do International Classical Music Awards.

W trakcie poniedziałkowej uroczystości zawarto aneksy do umów na współprowadzenie przez MKiDN również Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia AMADEUS, AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy, Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie oraz Teatru Muzycznego w Łodzi.

UM Łomża

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

three × 2 =