RN
TwitterFacebook

Łomża: „Młodzi duchem” – miasto wsparło projekt zajęć dla seniorów

Zajęcia teoretyczne i praktyczne dla seniorów zorganizuje w ramach zadania publicznego pn. „Młodzi duchem” Fundacja dla Uniwersytetu Złotego Wieku, działająca przy Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży. Dotację w kwocie 12 860,00 zł przekazał na ten cel łomżyński magistrat.

Projekt „Młodzi duchem” przewiduje aktywizację seniorów z grupy wiekowej 60+. W jego ramach odbędzie się cykl zajęć edukacyjnych – teoretycznych i praktycznych, które obejmą zagadnienia z medycyny, psychologii, profilaktyki i zdrowego stylu życia. Będą one miały charakter rekreacyjny, sportowy i integracyjno-towarzyski.

– Zdrowie fizyczne, siła, dobrostan psychiczny oraz radość i samozadowolenie jest podstawą dobrego życia człowieka i motywacji do podejmowania jakichkolwiek działań. Szczególnie jest to ważne wśród grupy społecznej jaką są seniorzy. Chcemy, aby nasze zajęcia dawały radość i przyjemność informuje Bożena Święszkowska, prezes Fundacja dla Uniwersytetu Złotego Wieku.

W ramach zajęć edukacyjnych z medycyny przeprowadzony zostanie dwugodzinny wykład dotyczący problemów geriatrycznych, procesu starzenia się organizmu ludzkiego, zmian zachodzących w człowieku, akceptacji siebie oraz umiejętności dostosowywania się do nowego.  Z kolei podczas zagadnień z działu psychologii seniorzy zapoznają się z zagadnieniami dotyczącymi potrzeb człowieka w wieku 60+ m.in. emocji, asertywności, empatii, umiejętności nawiązywania i podtrzymywania pozytywnych relacji z otoczeniem. W kręgu zainteresowań znajdą się także zagadnienia z tzw. psychologii pozytywnej. Dodatkowo planowane warsztaty oraz usprawniający funkcjonowanie umysłu tzw. fitnes – trening umysłu. W ramach profilaktyki i zdrowego stylu życia odbędą się zajęcia nt. przeciwdziałania zagrożeniom czyhającym na ludzi grupy 60+ oraz prezentacja zdrowych, pożądanych trendów: ruch – zajęcia gimnastyczne, nording walking, taniec, spacery oraz prelekcje na temat zdrowego odżywiania się. Planowane są również zajęcia artystyczne mające na celu usprawnienie pracy dłoni.

Planowana liczba uczestników w wykładach wynosi 50 – 80 osób, następnie w ćwiczeniach z zakresu psychologii – 30, fitnessu umysłu – 30, gimnastyce – 20, tańcu – 20, warsztatach dietetycznych – 20 i zajęciach artystycznych 20. Projekt „Młodzi duchem” zostanie zrealizowany w terminie od 1 września do 9 grudnia 2020 roku.

UM Łomża

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *