RN
TwitterFacebook

Łomża: MPK przymierza się do zakupu autobusów elektrycznych i gazowych

Nowy autobus na testach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Łomży. Od dzisiaj (11.09). na ulicach Łomży można zobaczyć zeroemisyjny autobus elektryczny marki K-Bus.

Jesteśmy na etapie przygotowania wniosku na zakup autobusów gazowych i elektrycznych – informuje prezes zarządu MPK w Łomży, Janusz Nowakowski:

– Żeby nie kupować kota w worku, zanim zostanie ogłoszony przetarg, sami robimy rozpoznania jak to faktycznie jest z tymi autobusami elektrycznymi i gazowymi. Oczywiście łatwiej jest testować autobusy elektryczne, bo jesteśmy przygotowani na ładowanie nich. W przypadku gazowych wiadomo, trzeba mieć jeszcze stację gazową pod ręką, żeby to zrobić. Stąd też testujemy różne warianty różnych autobusów od małych do dużych.  

Szczegóły techniczne autobusu przedstawił Jarosław Głębocki, przedstawiciel firmy K-Bus w Polsce:

– Autobus klasy mini-midi od 9 osób do 34. Ten, który mamy tutaj to jest ten o pojemności 26 osób. Baterię mamy 40 kW. Starcza ona nam na oko 150 kilometrów, czyli zużywamy około 20-20 kW na 100 kilometrów. 

Testowany autobus będzie można zobaczyć na ulicach Łomży do końca weekendu.

Miasto otrzyma pieniądze na autobusy gazowe i elektryczne

Ponad 29 mln zł otrzyma Miasto Łomża na realizację projektu pn. „Zrównoważona mobilność miejska w Łomży”. Środki na ten cel z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 przyznał Zarząd Województwa Podlaskiego. Całkowita wartość projektu to prawie 44 mln zł.

Celem projektu jest polepszenie jakości życia mieszkańców poprzez ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i pyłów do atmosfery przez autobusy i samochody osobowe, rozwój wykorzystania transportu publicznego niskoemisyjnego i  niezmotoryzowanego np. rowerów, w tym elektrycznych, poprawa dostępności, mobilności i elektromobilności oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym – informuje prezydent Mariusz Chrzanowski.

Zastępca prezydenta Andrzej Garlicki wyjaśnia, że projekt dotyczy m.in. zakupu 11 autobusów zasilanych gazem ziemnym CNG oraz dwóch autobusów elektrycznych, wykonanie instalacji do dystrybucji energii elektrycznej na bazie MPK, budowę systemu roweru publicznego składającego się z 15 stacji wypożyczeń, 100 sztuk rowerów tradycyjnych i 30 elektrycznych.

Znajdują się w nim też środki w kwocie 9 mln zł, które będą stanowiły refundację części kosztów poniesionych na budowę Miejskiego Centrum Przesiadkowo – Komunikacyjnego przekazuje zastępca prezydenta Andrzej Garlicki. Dodaje, że projekt obejmuje także wyposażenie dróg w infrastrukturę służącą obsłudze transportu publicznego, taką jak zatoki i zjazdy oraz infrastrukturę poprawiającą bezpieczeństwo pasażerów w postaci przystanków i wysepek. Przewiduje również działania informacyjne i edukacyjne promujące wśród mieszkańców regionu niskoemisyjny transport publiczny.

Dziękuję Marszałkowi Arturowi Kosickiemu i całemu Zarządowi Województwa Podlaskiego za dostrzeganie potrzeb naszego miasta i wsparcie zgłaszanych przez nas projektów. Dzięki temu możemy cały czas zmieniać nasze miasto, by było jak najbardziej przyjazne naszym mieszkańcom, a w tym konkretnym przypadku również środowisku naturalnemu w którym żyjemy – podkreśla prezydent Mariusz Chrzanowski.

jt/UM Łomża

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

seventeen + 11 =