RN
TwitterFacebook

Łomża: Nagrody w dziedzinie kultury za 2018 rok rozdane [FOTO]

Już po raz 14 przyznano nagrody prezydenta Łomży za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Piątka laureatów otrzymała wyróżnienia podczas specjalnej gali organizowanej tradycyjnie w Teatrze Lalki i Aktora. Laureatami zostali: Witold Długozima (Teatrzyk Żywego Słowa Logos), Katarzyna Kuklińska (Fundacja JA I TY), Maria Tocka (Tygodnik „Kontakty”), Zygmunt Zdanowicz (Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej) i Teresa Matuszelańska (Galeria „N”).

Statuetka, którą w tym roku otrzymali laureaci, przypomina lotnika z drzwiczkami łomżyńskiej starówki. Ma to sugerować twórcze bujanie w obłokach lub też unoszenie się ponad przeciętność jej laureatów.

– Jest to dobry czas do tego, żeby podziękować osobom, które nie tylko przez ten ostatni rok, ale od wielu lat pracowały na to, żeby dzisiaj w tak uroczystym momencie otrzymać tę nagrodę. Myślę, że jest to niezwykle zaszczytna nagroda, było to widać po wzruszeniu i zaskoczeniu niektórych laureatów, że po wielu latach swojej działalności otrzymują nagrodę w dziedzinie kultury. To pokazuje, że ta nagroda ma już swoją wartość – mówił prezydent Łomży, Mariusz Chrzanowski i dodał, że ma nadzieję, iż jest to także mobilizacja dla tych nominowanych, którym dzisiaj tej nagrody nie udało się zdobyć, ale które równie aktywnie działają na rzecz rozwoju kultury w mieście, do jeszcze większej aktywności, żeby taką nagrodę otrzymać.

Jedną z osób, które otrzymały nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie kultury jest Witold Długozima z Teatrzyku Żywego Słowa Logos. Jest on organizatorem wielu konkursów czy wieczorów poetyckich. Przez wiele lat swojej działalności budził on wśród licznej młodzieży miłość do słowa i do poezji. Za co między innymi dziękował mu publicznie Piotr Domalewski, laureat „Złotych Lwów” za film „Cicha Noc”. – W tej chwili mam troje aktorów i pięcioro polonistów. Natomiast przewinęło mi się ponad tysiąc osób i szczęść Boże, oby jeszcze więcej. Wielkie dzięki mojej żonie, która przymruża oko na moje pomysły, wyjazdy, konkursy i wypady oraz młodzieży, z którą współpracuję na co dzień, bo żeby nie oni to nie byłoby „Logosu”. Niech ich Bóg wspomaga w tym pięknym dziele poetyckim i niech się broń Boże nie odsuwają od poezji – mówił Witold Długozima.

Bartosz Święciński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *