RN
TwitterFacebook

Łomża: Nagrodzono właścicieli najpiękniejszych ogródków działkowych [FOTO]

Ogłoszony po raz pierwszy z inicjatywy Prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego we współpracy z Polskim Związkiem Działkowców konkurs pn. „Piękno mojej działki” spotkał się z dużym zainteresowaniem łomżyńskich działkowców. W zabawie wzięli udział użytkownicy reprezentujący wszystkie rodzinne ogrody działkowe w Łomży.

Celem konkursu było zaprezentowanie najpiękniejszych działek w łomżyńskich Rodzinnych Ogrodach Działkowych poprzez docenienie osobistego zaangażowania ich użytkowników oraz inwencji w wykorzystaniu terenu przy planowaniu nasadzeń i naniesień, a także wykazanie społecznej, proelkologicznej i prozdrowotnej roli jaką pełni działka.

Działkowcy bardzo pozytywnie ocenili miejską inicjatywę. Jak zauważa Ewa Sokołowska z  łomżyńskiego biura Okręgowego Zarządu Podlaskiego PZD.

– W związku z panującą pandemią SARS-CoV-2 zarówno Okręgowy Zarząd Podlaski jak i Krajowa Rada Polskiego Związku Działkowców zrezygnowały w tym roku z organizacji konkursu na „Najpiękniejszy ogród działkowy” czy „Wzorową działkę”. Inicjatywa miasta wypełnia tę lukę przy okazji pozwalając zaprezentować piękno łomżyńskich działek szerszym rzeszom odbiorców.

Powołana przez Miasto Łomża i PZD wspólna Komisja Konkursowa nie miała łatwego zadania. Wszystkie zgłoszone działki prezentowały bardzo wysoki poziom i o ostatecznym wyniku zadecydowały szczegóły, takie jak ilość elementów ozdobnych na działce, oryginalna i unikatowa kompozycja roślin czy ilość gatunków i odmian roślin.

– Komisja dokonując oględzin brała pod uwagę rozplanowanie i urządzenie działki, jej estetykę a także pomysłowość w wykorzystaniu i rozplanowaniu małej architektury. Ocenie podlegały też elementy proekologiczne na działce takie jak np. karmniki czy domki dla ptaków jak również oryginalność i stan zdrowotny roślin – informuje przewodnicząca Komisji Konkursowej Dorota Bączek.

Zwycięzcami konkursu zostali Państwo Danuta i Marek Palińscy uprawiający działkę w ROD „Aster”. Przecudne kompozycje i bogaty dobór roślin ozdobnych w połączeniu z niezwykle pomysłowym rozplanowaniem i wykorzystaniem działki (kącik romantyczny, kącik jadalny, bogactwo wykonanych własnoręcznie elementów małej architektury) urzekły przedstawicieli jury.

Na podium stanęli ponadto Państwo Barbara i Zbigniew Olkowicz z ROD „Aster” (II miejsce) oraz Pan Daniel Grelach z ROD „Grobla” (III miejsce). Wśród laureatów znaleźli się także: Państwo Elżbieta i Krzysztof Piotrowscy ( ROD „Wiarus”), Pan Jan Dzbeński (ROD „Grobla”), Pani Hanna Grabowska (ROD „Wiarus”), Państwo Barbara i Włodzimierz Załęscy (ROD „Aster”), Pan Tadeusz Dzbeński (ROD „Grobla”), Pani Emilia Gątarska (ROD im. Jakuba Wagi w Łomży), Państwo Krystyna i Sławomir Kordas (ROD „Aster”).

– Słowa uznania należą się wszystkim uczestnikom konkursu. Każdy z działkowców stara się upiększyć swoją działkę zgodnie ze swoim upodobaniem. Różnorodność w wyglądzie działki, doborze roślin czy umiejętnego wykorzystania elementów małej architektury wynika z charakteru jego użytkownika. Zawsze jednak stanowi owoc ciężkiej pracy oraz serca włożonego przez działkowca – zgodnie stwierdzają członkowie Komisji Konkursowej.

Uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom przez Prezydenta Miasta Łomża Mariusza Chrzanowskiego oraz Prezesa Okręgowego Zarządu Podlaskiego Polskiego Związku Działkowców Andrzeja Bojko odbyło się w Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej – „Domek Pastora” w Łomży.

Konkurs potwierdził zasadę, iż zarówno poszczególne działki jak i całe Rodzinne Ogrody Działkowe są chlubą Łomży i jej wizytówką, co wielokrotnie w przeszłości potwierdzały najwyższe miejsca jakie zajmowali łomżyńscy działkowcy w organizowanych przez Polski Związek Działkowców konkursach wojewódzkich i ogólnopolskich.

UM Łomża/fot. ek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

sixteen + eleven =