RN
TwitterFacebook

Łomża: Nestor muzyki polskiej u Filharmoników

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego zaprasza na transmisje koncertu z okazji jubileuszu 90. urodzin wybitnego polskiego kompozytora Romualda Twardowskiego. Jako solistka wystąpi znakomita skrzypaczka Elżbieta Sandel, a łomżyńskich filharmoników poprowadzi wybitny polski dyrygent Tomasz Bugaj. Koncert odbędzie się ramach miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Tomasz Bugaj jest jednym z czołowych przedstawicieli powojennej generacji dyrygentów polskich. Bezpośrednio po ukończeniu studiów podjął współpracę z Warszawską Operą Kameralną, z którą odbył liczne tournée po Europie i Stanach Zjednoczonych. Przełomem w jego karierze była pierwsza nagroda na Międzynarodowym Konkursie w Bristolu (Wielka Brytania, 1978), dzięki której przez kilka następnych sezonów występował z Bournemouth Symphony Orchestra i Bournemouth Sinfonietta oraz nawiązał kontakty z wieloma wiodącymi brytyjskimi orkiestrami: London Philharmonic, Royal Scottish National, Royal Liverpool Philharmonic, BBC Philharmonic, BBC Scottish Symphony, BBC Welsh, Scottish Chamber i Ulster.

Obecnie jest kierownikiem Katedry Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Elżbieta Sandel jest laureatką wielu muzycznych konkursów międzynarodowych, m.in. I miejsca w kategorii gry solowej na XIV Concorso Internazionale Premio Citta’ di Padova. Prowadzi ożywioną działalność artystyczną, występowała jako solistka m.in. w Filharmonii Narodowej, Operze i Filharmonii Podlaskiej oraz Filharmonii Opolskiej. Od 2013 roku współpracuje z orkiestrą symfoniczną Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jako solistka, koncertmistrz i korepetytor. Od czterech lat ma stały kontakt z kompozytorem Romualdem Twardowskim, którego utwory wielokrotnie wykonywała jako solistka w Polsce i za granicą oraz opisała w swoich pracach magisterskich.

Jest absolwentką dwóch wydziałów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina – Instrumentalnego w Warszawie w klasie prof. Romana Lasockiego i dr Kamili Wąsik-Janiak oraz Instrumentalno-Pedagogicznego filii UMFC w Białymstoku w klasie prof. Włodzimierza Promińskiego.

W programie znajdą się wyłącznie dzieła Romualda Twardowskiego, a koncert rozpocznie prawykonanie utworu „Smuga cienia”, którą kompozytor dedykował Łomżyńskim Filharmonikom.

Transmisja odbędzie się w sobotę 14 listopada 2020 r. o godz. 18:30 na: www.facebook.com/filharmonialomza.

mat. nadesłany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

13 − eleven =