RN
TwitterFacebook

Łomża: Ostatni dzień obchodów Święta Wojska Polskiego [FOTO]

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Bitwę Warszawską 2020, czy muralu „Harcerzom Łomży 2020” to jedne z głównych wydarzeń dzisiejszych obchodów Święta Wojska Polskiego oraz rocznicy stulecia Bitwy Warszawskiej w Łomży.

Trzeci, a zarazem ostatni, dzień obchodów w Łomży rozpoczął się o godzinie 9., gdzie przy Domku Pastora odsłonięta została tablica upamiętniająca Cud nad Wisłą oraz złożone zostały kwiaty przed tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego.

To miejsce zostało wybrane na umieszczenie tablicy, ponieważ to w Domku Pastora przebywał marszałek Piłsudski podczas swoich wizyt w Łomżymówił w swoim przemówieniu prezydent Łomży, Mariusz Chrzanowski.

Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem żołnierzy 33. Pułku Piechoty oraz mszy świętej został odsłonięty dziewiąty i zarazem ostatni mural historyczny w mieście. Poświęcony on jest walecznym harcerzom, którzy również mieli swój udział w obronie kraju w 1920 roku. Obok podobizny druha umieszczony jest tekst roty łomżyńskich harcerzy. W swoim wystąpieniu harcmistrz, komendant Hufca Nadnarwiańskiego ZHP w Łomży, Wiesław Domański przypomniał o udziale i poświęceniu harcerzy oraz zwrócił uwagę na to, że wielu wybitnych polskich bohaterów, jak rotmistrz Witold Pilecki, było harcerzami.

Aktualnie można zwiedzić wystawę plenerową Instytutu Pamięci Narodowej w parku Jana Pawła II, która poświęcona jest wojnie polsko-bolszewickiej. Następnie o godzinie 15. w tym samym miejscu zorganizowany zostanie Rodzinny Piknik Patriotyczny, a na koniec dnia, o godzinie 19. zebrani w Parku Papieża Pielgrzyma będą mogli wysłuchać koncertu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego.

Program, który na dzisiaj przygotowaliśmy jest adresowany zarówno do tych młodszych, jak i starszych mieszkańców. Mam nadzieję, że mieszkańcy będą razem z nami dzisiaj świętować. Nie ukrywam jednak, że pierwotnie te obchody miały wyglądać trochę inaczej. Zaplanowany był chociażby duży koncert plenerowy, ale z uwagi na obecną sytuację w kraju i na świecie, już kilka miesięcy temu zrezygnowaliśmy z tego koncertu. Mimo wszystko wierzę, że to nie przeszkodzi w radosnym świętowaniu – podsumowuje prezydent Chrzanowski.

JT

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *