RN
TwitterFacebook

Łomża: Pierwsi seniorzy zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19 [FOTO]

Ruszyły szczenienia przeciwko COVID-19 wśród osób powyżej 70. roku życia. Jedną z pierwszych osób, która przyjęła pierwszą dawkę szczepionki firmy Pfizer and BioNTech, była 88-letnia Maria Danuta Koluśniewska, emerytowana pielęgniarka i nauczycielka Zespołu Szkół Medycznych w Łomży. 

W Łomży znajduje się 15 punktów szczepień przeciwko COVID-19. Dzisiaj pierwsze dawki szczepionek przyjęli seniorzy powyżej 70. roku życia. Szczepienia rozpoczęły się m.in. w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej “REMEDIUM“. Tam jedną z pierwszych osób, która przyjęła pierwszą dawkę szczepionki firmy Pfizer and BioNTech była 88-letnia Maria Danuta Koluśniewska, emerytowana pielęgniarka i nauczycielka Zespołu Szkół Medycznych w Łomży: 

– Czuję się wyróżniona i bardzo się cieszę, że mogę służyć ludziom. Od 27 lat szczepię się regularnie co roku przeciwko grypie. I przez ten czas nigdy nie chorowałam, choć wszyscy wokół mnie chorowali i leżeli w łóżkach. Nie boję się tego szczepienia, bo daje ono szansę, że wytworzą się przeciwciała i nawet jakbym zachorowała to mam lekki przebieg, bo jest obrona. A jak się nie szczepi człowiek to już trzeba na siebie tylko liczyć. 

Zaszczepienie pani Danuty to takie podziękowanie za jej wkład w wykształcenie pielęgniarek – mówi dr Jolanta Kaszuba, koordynator ds. szczepień przeciwko COVID-19 w przychodni “Remedium”:

– Jest to pacjent z grupy powyżej 80. roku życia, emerytowana nauczycielka, pielęgniarka i tutaj w naszej przychodni chcieliśmy docenić trud, jaki ta zacna seniorka włożyła w wykształcenie całej rzeszy pielęgniarek, które w tej chwili pracują w placówkach służby zdrowia na terenie Łomży i innych miejscowości. 

Sześć szczepionek z jednej fiolki

Kurier w Remedium pojawił się około godziny 12. Dostarczył on niewielkie pudełko, w którym znajduje się 5 ampułek z preparatem firmy Pfizer and BioNTech. Z jednej fiolki można wykonać 6 szczepień. W sumie tylko w tej przychodni, w tym tygodniu, zaszczepionych zostanie 30 osób. 

– Jest bardzo duże zainteresowanie szczepieniami przeciwko COVID-19. Szczególnie w grupie, która teraz jest wytypowana do szczepienia. Z tym że już na dzień dzisiejszy wszystkie terminy do końca marca mamy zapisane – wyjaśnia dr Jolanta Kaszuba i dodaje, że około 80 procent wszystkich pacjentów z grupy wiekowej powyżej 80. roku życia ma już swój termin wyznaczony. Niestety, nie wszystkim osobom z grupy powyżej 70. roku życia udało się zarejestrować, ale jak, zapewnia koordynator ds. szczepień, przychodnia jest w stanie szczepić nawet w soboty, jeśli tylko pojawi się większa ilość szczepionek. 

Procedura szczepienia trwa około 30 minut. Pacjenci są umawiani na konkretną godzinę. Po przyjściu do przychodni najpierw trzeba wypełnić specjalną ankietę, następnie przechodzi się kwalifikację lekarską: 

– Lekarz ocenia odpowiedzi na pytania. Jeśli mamy jakieś wątpliwości, rozmawiamy jeszcze z pacjentem na temat jego stanu zdrowia. Jeśli znamy pacjenta, jeśli jest to pacjent z naszej poradni to możemy w każdej chwili sprawdzić jakie leki przyjmuje, jaki jest jego wywiad chorobowy. Jeśli jest to pacjent z innej poradni to dobrze, żeby miał przy sobie jakąś informację o stosowanych lekach i chorobach. To ułatwi wtedy lekarzowi kwalifikację.

Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań to pacjent przechodzi do gabinetu, gdzie wykonywane jest szczepienie. Podanie szczepionki wygląda tak, jak zwykłe szczepienie. Pielęgniarka robi wkłucie w lewe ramię. Po szczepieniu pacjent musi jeszcze pozostać pod obserwacją przez około 15-30 minut. Na koniec zaszczepiona osoba otrzymuje kartkę z informacją o tym, kiedy odbędzie się drugie szczepienie. 

pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

18 − 11 =