RN
TwitterFacebook

Łomża: Policja chce więcej pieniędzy na patrole, a prezydent kontroli ich efektywności

Pieniądze na policyjne patrole ponadnormatywne w Łomży zostały już wykorzystane – poinformował o tym pisemnie prezydenta miasta, komendant Komendy Miejskiej Policji w Łomży i jednocześnie zwrócił się z prośbą o zwiększenie kwoty. Jeżeli prośba nie zostanie zrealizowana, to ostatnie patrole dodatkowe będą miały miejsce w weekend 15-16 czerwca, czyli podczas Dni Łomży.

Miasto w tym roku zapisało w budżecie fundusze na ten cel w wysokości 50 tysięcy złotych. Jak tłumaczy prezydent miasta, ta decyzja podyktowana jest tym, że w poprzednich latach kwota w wysokości 80-100 tysięcy złotych nie zawsze była w pełni wykorzystana przez policję. W związku z tym prezydent będzie oczekiwał informacji od KMP o efektywności tych patroli. – Nie minęło nawet pierwsze półrocze, a te środki już zostały wydatkowane, gdzie były lata, oczywiście były to większe kwoty, kiedy te środki były zwracane. Dlatego z racji tego, że są to środki miejskie, oczekuję sprawdzenia efektywności tych patroli, gdzie były wysyłane, w jakich miejscach, którzy policjanci patrolowali i w jakich celach. Każdą złotówkę trzeba liczyć i jeżeli te pieniądze przekazujemy instytucji, której nie jesteśmy organem prowadzącym, to oczekujemy tego, żeby te środki były dobrze wykorzystywane – tłumaczy Mariusz Chrzanowski.

Prezydent miasta informuje również, że od czasu wyborów samorządowych nie widział się z komendantem KMP w Łomży, co utrudniło kwestię zapoznania się z potrzebami jednostki. Takie spotkania prezydent odbywa na początku roku z przedstawicielami różnych instytucji i jednostek, których miasto nie jest organem prowadzącym. – Póki co jest to wysyłanie pism. Komendant po wyborach nie był u mnie. Nie umówił się na rozmowę, żeby porozmawiać o potrzebach policji w związku z tym, z samego suchego pisma ciężko jest zapoznać się z konkretnymi potrzebami. Pozostałe służby, np. komendant straży pożarnej czy innych instytucji, które aplikują i otrzymują te środki spotkali się ze mną na początku roku i przedstawili ile pieniędzy potrzebują i na co te środku zostaną wydatkowane. Tutaj żadnych rozmów nie ma, jest tylko wysyłanie pism i duże oczekiwania – mówi włodarz miasta i dodaje, że te oczekiwania spokojnie mogą być spełnione przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Patrole ponadnormatywne, które są finansowane z miejskiego budżetu, policjanci wykonują w czasie wolnym od służby, legalnie dorabiając w ten sposób do pensji.

Bartosz Święciński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *