RN
TwitterFacebook

Łomża: Powstanie Łomżyńskie Centrum Seniora

Prezydent Łomży podjął decyzję o utworzeniu Łomżyńskiego Centrum Seniora na bazie lokalu komunalnego o powierzchni 326 m. kw., znajdującego się w budynku przy ul. Marii Skłodowskiej – Curie 2. Opracowana już jest dokumentacja techniczna remontu obiektu, pozwalająca poszukiwać na ten cel środków finansowych z europejskich funduszy strukturalnych i budżetu państwa.

Osoby po 60 roku życia aktywnie działają w naszym mieście, czego przykładem jest również funkcjonowanie Rady Seniorów. Aktywizowanie osób starszych jest niezwykle ważne i staje się możliwe dzięki właśnie takim miejscom, w których mogą oni się spotkać ze sobą i wziąć udział w dedykowanych dla nich zajęciach. Lokal na ul. Mickiewicza, który Miasto wynajmuje, jest już za mały. Zaczyna brakować tam miejsca na tego typu spotkania dlatego chcemy przygotować nową lokalizację, która pozwoli naszym wszystkim zainteresowanym seniorom realizować swoje pasje i dalej aktywnie uczestniczyć w życiu miasta – podkreśla prezydent Mariusz Chrzanowski.

W Łomży prężnie działają Dzienny Dom Senior+ przy ul. Skłodowskiej-Curie oraz Klub Seniora przy ul. Mickiewicza. Pierwszy z nich jest placówką działającą 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu i może w niej przebywać maksymalnie 60 osób. Uczęszczający do niego seniorzy otrzymują jeden ciepły posiłek dziennie oraz mogą korzystać z różnorodnych zajęć m.in. gimnastyki, zajęć komputerowych, krawieckich, kulinarnych, plastycznych, teatralnych, warsztatów muzycznych, tanecznych czy ludoterapii. Biorą także udział w różnego rodzaju konferencjach, szkoleniach, wycieczkach czy występach. Wykwalifikowana kadra pomaga seniorom rozwijać swoje zainteresowania, zdobywać nową wiedzę oraz aktywnie spędzać czas, a realizowane zadania mają na celu udzielenie pomocy w czynnościach dnia codziennego dla seniorów.

Do nowej siedziby znajdującej się obok Dziennego Domu Senior+ ma zostać przeniesiony z ul. Mickiewicza Klub Seniora, który zostanie przemianowany na Łomżyńskie Centrum Seniora. Przed pandemią korzystało z niego 150-200 osób, obecnie jednorazowo ze względu na obostrzenia może to czynić 35 osób. Jest to ośrodek wsparcia i miejsce otwarte dla wszystkich seniorów, mające za zadanie zaspokojenie ich potrzeb. Prowadzone są w nim spotkania biesiadne, warsztaty kulinarne, gimnastyka, różnego rodzaju gry karciane i planszowe, spotkania edukacyjne. Nie brakuje także spotkań okolicznościowych np. z okazji Dnia Babci i Dziadka, Walentynek, Wielkanocy, Święta Niepodległości czy Bożego Narodzenia. Społeczność Klubu Seniora aktywnie włącza się też w Senioradę czy Nestoralia.

Jak podkreśla dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Wiesław Jagielak, Dzienny Dom Senior+ oraz Klub Seniora funkcjonują niezależnie od siebie.

– Uzupełniają jednak swoją ofertę, a po zmianie lokalizacji Klubu Seniora będą znajdowały się w tym samym budynku, co pozwoli na ich jeszcze lepszą wzajemną współpracę – mówi Wiesław Jagielak. Dyrektor MOPS dodaje, że w nowej siedzibie Łomżyńskie Centrum Seniora będzie realizowało usługi socjalne, edukacyjne, kulturalno-oświatowe, aktywizacji ruchowej, aktywizacji społecznej oraz terapii zajęciowej.

Łomżyńskie Centrum Seniora miałoby powstać w obiekcie o większej powierzchni, z większa liczbą łazienek, łatwiejszym dostępem dla osób z niepełnosprawnościami oraz bliskością przystanków komunikacji miejskiej.

Obecnie mamy tylko jedną salę na wszystkie zajęcia, co nie jest praktyczne, bo w ciągu dnia korzysta z niej kilka grup, które sobie nawzajem przeszkadzają. Według projektu w nowej siedzibie ściany działowe będą przesuwne, dzięki czemu będziemy mogli prowadzić zajęcia w odrębnych pomieszczeniach lub w razie potrzeby mieć jedną dużą salę po rozsunięciu ścianek. Ponadto personel będzie wreszcie miał odrębny gabinet na potrzeby biurowe, a dodatkowo będziemy mogli zagospodarować pomieszczenia piwniczne – informuje Regina Grzymek, Przewodnicząca Rady Klubu Seniora.Ten klub jest naprawdę bardzo potrzebny, a lokal jeden z lepszych na jakie możemy liczyć. Będzie w nim mogło się spotykać więcej ludzi – informuje podkreślając, że jest to miejsce dla wszystkich seniorów z Łomży, w którym każdy jest mile widziany i przyjmowany.

UM Łomża

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *