RN
TwitterFacebook

Łomża: Pozostałości po dawnym ratuszu zostaną wyeksponowane

Ruiny starego ratusza, studnie i studzienki – Stary Rynek w Łomży ciągle odkrywa nowe tajemnice przed archeologami. To są rzeczy, które spokojnie można wyeksponować – uważa Mieczysław Bienia, który kieruje pracami badawczymi na łomżyńskiej starówce.

– To jest piękna ruina. Ona już w tej chwili wygląda majestatycznie, natomiast jak skończymy badania będzie wyglądała jeszcze lepiej. A po ewentualnej konserwacji, podbudowie no mielibyśmy prawie taką klasycznie rzymską czy grecką budowlę na placu w Łomży. Warto coś takiego zostawić, bo jest to rzecz niewątpliwie bardzo atrakcyjna. Będzie przyciągać turystów. Ożywi może to centrum, które jest takie troszeczkę martwe przez ostatnie parę lat. 

W ostatnim czasie archeolodzy natrafili na dwie studnie w okolicy ruin starego ratusza:

– Studnie ewidentnie pochodzące z przełomu XIX/XX wieku. Jedna drewniana, świetnie zachowana zresztą z konstrukcją tłoczącą. Pewnie taka klasyczna abisynka, a druga murowana, bardzo głęboka, bo jesteśmy już w tej chwili na trzech metrach głębokości i nie widać jeszcze końca studni. 

W ciągu najbliższych dni mają się odbyć konsultacje w sprawie tego, co zostanie zachowane, a co będzie ponownie przykryte ziemią.

jt

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *