RN
TwitterFacebook

Łomża: Projekt Rekwizytornia Online z dofinansowaniem od Ministerstwa Kultury

Narodowe Centrum Kultury rozstrzygnęło nabór do programu dotacyjnego Kultura w sieci, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 60 000 000 zł trafi do 1182 beneficjentów w całym kraju na wsparcie lokalnych inicjatyw w obszarze kultury i kontynuację działalności kulturalnej i artystycznej w sieci w czasie epidemii koronawirusa. Wśród nich jest projekt Teatru Lalki i Aktora w Łomży.

Projekt zdobył 87 punktów i znalazł się na 19 miejscu wśród pozytywnie rozpatrzonych wniosków, kwota przyznanej dotacji wyniesie 53 000,00 zł. To bardzo dobra wiadomość, ponieważ przyznane dofinansowanie pozwoli zrealizować program i pomimo aktualnych ograniczeń zaznaczyć obecność kultury w domach widzów.

– „Kultura w sieci” to program wyjątkowy w historii programów dotacyjnych finansowanych ze środków ministra kultury – zarówno pod względem budżetu, jak też tempa wdrażania. Został tak skonstruowany, by miał jak najszerszy zakres działania, dlatego obejmuje zarówno artystów, jak też podmioty sektora kultury (instytucje, fundacje, stowarzyszenia, osoby samozatrudnione itd.). To program – częściowo – pomocowy przygotowany w trosce o ludzi kultury, ale też wychodzący naprzeciw potrzebom odbiorców. Umożliwia twórcom dzielenie się efektami swojej pracy z publicznością podkreśla prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.Cieszę się, że tak szybko udało nam się rozstrzygnąć część dotacyjną.

W związku z sytuacją epidemiologiczną wszystkie spektakle i wydarzenia towarzyszące w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży zostały wstrzymane do odwołania. Teatr już dawno wykroczył jednak poza granice swoich „czterech ścian”. Obecna sytuacja nie oznacza zatem ograniczenia dostępu do kultury i teatru, z którą można obcować również w domowym zaciszu. Zespół przez cały czas pracuje, aby w możliwie jak największym stopniu ułatwić Wam dostęp do kultury i teatralnych zasobów.

„Rekwizytornia Online” jest programem, którego głównym motywem przewodnim jest „Klasyczna literatura dla dzieci w nowych dekoracjach”. Nie mogąc zaprosić widzów do naszego teatru, zespół ma nadzieję, że to widzowie zaproszą ich do swoich domów. W ramach projektu przygotowywane są zupełnie nowe wydarzenia, na które złożą się propozycje teatralno-literackie. Każde nagranie udostępnione będzie za pośrednictwem strony internetowej i mediów społecznościowych. Scenę teatru i widownię na czas realizacji programu online przekształcono w studio teatralno-telewizyjne. Rezultaty pracy będzie można zobaczyć już pod koniec maja.

TLiA w Łomży

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *