RN
TwitterFacebook

Łomża: Przegląd Teatrów Wiejskich i Obrzędowych Województwa Podlaskiego

Pieczenie korowoja, kiszenie kapusty i kolędowanie z kozą – to tylko część tradycji, obrzędów i zwyczajów, które zaprezentowane zostaną jutro w siedzibie Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. To w ramach Przeglądu Teatrów Wiejskich i Obrzędowych Województwa Podlaskiego.

O celach spotkania mówi Jarosław Cholewicki, dyrektor ROK-u w Łomży,

– Głównym celem przeglądu jest prezentacja tradycyjnych form teatru ludowego, który nawiązuje do Świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku, Trzech Króli, Wielkanocy. Uroczystości rodzinnych, czyli na przykład obrzędów wesela, chrzcin czy też zwyczajów związanych z pracą na roli i w gospodarstwie domowym, np. kiszenie kapusty.

Na scenie wystąpią zespoły z najdalszych zakątków regionu:

– Zobaczymy zespoły z całego województwa podlaskiego. Takie działanie na rzecz teatru wiernego tradycji na Podlasiu i na Kurpiach, gdzieś tam na dalekim wschodzie. 

Spektakle oceniane będą pod kątem autentyczności rekwizytów, kostiumów i gwary oraz zgodności z miejscową tradycją. Przegląd rozpocznie się o godz. 10.00 w sali kameralnej Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży przy ul. Małachowskiego 4. Wstęp jest wolny.

Współorganizatorem wydarzenia jest Podlaski Instytut Kultury.

BB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *