TwitterFacebook

Łomża: Przemoc wobec osób zależnych [FOTO]

Przemoc wobec osób starszych, przejawia się chociażby w sferze religijnej. Może przybierać postać ograniczania dostępu do kościoła, czy też drwin z religijności osób w podeszłym wieku – mówił ks. Radosław Kubeł kapelan Komendy Miejskiej Policji w Łomży podczas konferencji poświęconej zjawisku przemocy pod hasłem:”Widzimy, reagujemy, przeciwdziałamy – Razem wobec przemocy wobec osób zależnych” zorganizowanej w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Łomży. 

Spotkanie rozpoczęło się od rozstrzygnięcia konkursu plastycznego pod hasłem: „Stop Przemocy” organizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łomży. 

Trzy pierwsze miejsca ex æquo zajęli: 

Zuzanna Prokop – Klasa IV – Szkoła Podstawowa w Wygodzie

Martha Pietraszewski – Klasa VI – Szkoła Podstawowa w Wygodzie

Martyna Makowska – Klasa VII A – Szkoła Podstawowa w Jedwabnem

Wyróżnienie otrzymali:

Weronika Kręciewska – Klasa VII – Szkoła Podstawowa w Przytułach

Maja Sewastynowicz – Klasa VI – Szkoła Podstawowa w Przytułach

Maciej Kośnik – Klasa V B – Szkoła Podstawowa w Śniadowie

Gabriela Jankowska – Klasa VI A – Szkoła Podstawowa w Śniadowie

Wiktoria Borawska – Klasa VII B – Szkoła Podstawowa w Jedwabnem

Hubert Laskowski – Klasa IV – Szkoła Podstawowa w Olszynach

Jednym z problemów poruszanych podczas dzisiejszej konferencji  była przemoc wobec osób starszych. Jak podkreślił ks. Radosław Kubeł osoby starsze, zwłaszcza te, które są obłożnie chore w pewnym sensie są pozostawione same sobie. Zdane są też na pewną samotność, jeśli chodzi o sferę praktyk religijnych Przemoc wobec osób starszych na punkcie ograniczania czy uniemożliwiania pełnienia praktyk religijnych, polega przede wszystkim na tym, że rodziny nie rozumieją potrzeb osoby starszej. Zwróćmy uwagę, że senior to ktoś kto ma za sobą życie, a w perspektywie odchodzenie, umieranie, dlatego stosunek do spraw religijnych, czy zadbanie o odpowiedni poziom tych praktyk religijnych jest niezwykle ważny (…) Ja sam byłem świadkiem, gdzie osoby starsze zamykały drzwi, mówiły szeptem uskarżając się na ciężkie warunki życia w danej rodzinie, a jednocześnie prosiły, żeby nie ujawniać tego z tego powodu, że obawiały się pogorszenia swojej sytuacji – mówił ks. Radosław Kubeł. 

Procedurę wszczęcia Niebieskiej Karty przybliżyła Edyta Mateuszczyk koordynator lokalnego zespołu interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Łomży. Niebieska Karta jest to narzędzie, wszczynane przez odpowiednie jednostki, dzięki temu pracownicy mogą ustalić indywidualny plan pomocy osobom doświadczającym pomocy w rodzinie. Jest to narzędzie skuteczne, ale warunkiem jest, że osoby doświadczające pomocy i osoby podejrzane o stosowanie przemocy muszą wyrazić chęć współpracy. Rocznie w Łomży jest zakładanych jest ok. 160 Niebieskich Kart – mówiła Edyta Mateuszczyk. 

W planie dzisiejszej konferencji jeszcze m.in wykład dotyczący rozpoznawania przemocy w rodzinie wobec kobiet i dzieci, symptomy przemocy wobec osób starszych i niepełnosprawnych. 

AM

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *