RN
TwitterFacebook

Łomża: Przy „dwójce” zamontują czujnik jakości powietrza

Czujnik jakości powietrza zostanie zamontowany na budynku Szkoły Podstawowej nr 2 przy ulicy Pięknej w Łomży. Tak zadecydowali mieszkańcy w głosowaniu na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Miejskiego. Czujnik samorządowi naszego miasta bezpłatnie przekazała jeden z producentów tych urządzeń. 

Cztery czujniki jakości powietrza już wcześniej na swoim terenie zamontowała Łomżyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa.

– Zamontowaliśmy je na budynkach mieszkalnych przy ul. Senatorskiej 3A, Słowackiego 3, Prusa 23 oraz Kołłątaja 4. Gdy pojawiła się możliwość otrzymania bezpłatnie kolejnego urządzenia, zaproponowałem prezydentowi jego montaż na jednym z miejskich obiektówinformuje Wojciech Michalak, prezes ŁSM.

Aleksandra Kotowoda-Kubicka, prezes zarządu SMOG CONTROL Sp. z o.o. z Gdańska podkreśla, że jej firmie zależy, aby jak najszerzej i jak najgęściej monitorować jakość powietrza w Polsce.

– Czujniki te dają mieszkańcom informację o pyłach zawieszonych PM 1,  PM 2,5, PM 10 oraz edukację o tym, co to jest smog, jakie są jego zagrożenia, z czym to się wiąże. Korzystając również z istniejących czujników Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska mamy już w kraju ponad 500 lokalizacjimówi Kotowoda-Kubicka.

Dziękując za przekazany sprzęt prezydent Mariusz Chrzanowski przypomniał o działaniach władz miasta podejmowanych na rzecz czystszego powietrza.

W budżecie miasta wygospodarowaliśmy środki na wymianę palenisk domowych na bardziej ekologiczne, modernizujemy także naszą ciepłownię oraz przygotowujemy się na zakup niskoemisyjnych autobusów komunikacji miejskiej. W okresie letnim tworzymy łąki kwietne, które pochłaniają więcej smogu niż klasyczne trawniki informuje prezydent Mariusz Chrzanowski, dziękując również mieszkańcom za aktywny udział w głosowaniu.

Wyniki głosowania odnośnie miejsca zamontowania czujnika jakości powietrza:
Baza MPK (ul. Spokojna) – 73
Przedszkole Publiczne nr 2 (ul. Polowa) – 70
Przedszkole Publiczne nr 8 (ul. Studencka) – 112
Szkoła Podstawowa nr 2 (ul. Piękna) – 1471
Szkoła Podstawowa nr 5 (ul. Polna) – 1084

Wyniki jakości powietrza, według norm zatwierdzonych przez Światową Organizację Zdrowia, publikowane są na stronie internetowej www.smogcontrol.eu/mapa/smog.html wraz z pomiarem temperatury, ciśnienia i wilgotności powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *