RN
TwitterFacebook

Łomża: Rada ekspertów podsumowała projekt bonów na szkolenia [FOTO]

Ponad 8 tysięcy osób skorzystało z tzw. bonów na szkolenia, które były realizowane w ramach projektu „Kompleksowy system rozwijania kompetencji i umiejętności osób dorosłych zgodnie z potrzebami regionalnej gospodarki 3.2.1/3.2.2 RPO”. Dziś (4.08.) odbyła się Rada Ekspertów, która ma pomóc w kontynuowaniu tego typu działań w przyszłości. 

W ramach projektu przez trzy lata osoby zainteresowane mogły skorzystać z bonów na szkolenia i kursy z informatyki, szkolenia i kursy z języków obcych, kursy kompetencji ogólnych (przedmaturalne), studia podyplomowe oraz z bonów na szkolenia zawodowe. 

– Potrzeba realizacji tego projektu wynikała z tego, że diagnoza wskazywała, że jest brak odpowiednio wykwalifikowanych pracowników na rynku pracy. Dlatego tak istotne było, żeby podjąć szereg działań, aby dostosować kompetencje zawodowe pracowników do oczekiwań pracodawców, jak i ułatwić sam system zdobywania tych kompetencji mówił Andrzej Stypułkowski, wiceprezydent Łomży odpowiedzialny m.in. za kwestie oświatowe i społeczne. 

Projekt został napisany jak u krawca, który szyje garnitur na miarę. Województwo podlaskie jako jedyne w Polsce wymyśliło projekt, który był realizowany podmiotowo. Czyli nie dla przedsiębiorstw, a bezpośrednio dla osób zainteresowanych podniesieniem kwalifikacji. Ten projekt pod wieloma względami nam się udał, ponieważ dotarliśmy do wielu tysięcy osób, które wzięły udział w szkoleniach mówi Piotr Grabani, dyrektor Naczelnej Organizacji Technicznej w Łomży i partner projektu. Dodaje on, że takich osób, które skorzystały z bonów jest ponad 8 tysięcy i są to osoby z różnych środowisk. – Były to osoby, które były osobami bezrobotnymi, zarejestrowanymi w urzędach pracy, ale i byli pracujący. Było tam wiele osób ze służb mundurowych, co było dla nas bardzo ciekawym przeżyciem. 

Projekt się nie kończy – zapewnia Dariusz Budrowski, kierownik projektu:

– Projekt bonów szkoleniowych, który między innymi zaczynamy podsumowywać, podsumowujemy radą ekspertów. Rada ekspertów to jest krok na przód. Krok na przód po zakończeniu realizacji projektu, który kończy się dużym sukcesem, a rada ekspertów to zebranie głosów osób, które mają doświadczenie, wiedzę i umiejętności w zakresie potrzeb rynku pracy w zakresie systemu edukacji. Chcemy dzisiaj porozmawiać na temat tego, jak można by ten system usprawnić. Jak można by było rozwijać możliwości naszej gospodarki poprzez wzmocnienie kapitału ludzkiego. 

Liderem projektu było Miasto Łomża. 

pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *