RN
TwitterFacebook

Łomża: Radni odrzucili podwyżkę opłat za śmieci. Będzie jeszcze drożej?

Łomżyńscy radni na dzisiejszej (27.02) sesji Rady Miejskiej odrzucili podwyżkę opłat za śmieci proponowaną przez prezydenta miasta. Za wnioskiem gospodarza Łomży było 11 radnych, a 12 przeciw. Brak podjętej dzisiaj decyzji może spowodować, że mieszkańcy zapłacą jeszcze więcej niż było to proponowane.

Propozycja prezydenta zakładała, żeby od 1 kwietnia stawki od podatku śmieciowego od gospodarstw jednoosobowych wynosiły 18 zł w blokach i 29 zł w domkach jednorodzinnych, a w większych gospodarstwach 29 zł w blokach i 47 zł w domkach jeśli śmieci były segregowane, a jeśli nie to opłaty wynosiłby 60 i 100 zł miesięcznie od każdego gospodarstwa.

Radni zdecydowali jednak, że podwyżka opłat za śmieci proponowana przez gospodarza Łomży, Mariusza Chrzanowskiego nie wejdzie w życie. To jak przekonuje jego zastępca Andrzej Garlicki, niesie ze sobą duże konsekwencje. – Już mogę powiedzieć, że przetarg będzie musiał być unieważniony, więc będzie musiał być rozpisany kolejny, w którym nie wiemy czy ceny nie będą wyższe – czego się można spodziewać. Dwa, będziemy musieli zabezpieczyć awaryjny odbiór śmieci, co już było testowane w poprzedniej kadencji gdzie wiemy, że jest to droższe rozwiązanie od tego standardowego. No i trzecia rzecz to straty, które będziemy z miesiąca na miesiąc generować, a trzeba będzie je pokryć, więc ostatecznie i tak trzeba będzie takie stawki ustalić, które będą musiały ten system sfinansować. Niestety mogę już zakładać, że te stawki będą wyższe od tych dzisiaj proponowanych i to jest pokłosie tego, że ta decyzja nie została przyjęta – mówił Andrzej Garlicki. Dodatkowo wiceprzewodniczący rady, Maciej Borysewicz z Koalicji Obywatelskiej zadał retoryczne pytanie, co będzie się działo w blokach kiedy to przez kilka tygodni nie będą wywożone śmieci?

Przeciwko propozycji prezydenta miasta, Mariusza Chrzanowskiego byli radni z klubu Przyjaznej Łomży oraz Prawa i Sprawiedliwości. – Klub Prawa i Sprawiedliwości miał posiedzenie przed punktem w sprawie opłaty za wywóz śmieci i decyzją większości radnych z klubu PiS postanowiliśmy, że będziemy przeciwko podwyżce ze względu na to, że ogólnie rząd PiS jest obecnie przeciwko podwyżce wszystkiego, także nasze stanowisko było takie, a nie inne – mówi radna Marianna Jóskowiak, przewodnicząca klubu PiS. Radna przyznaje także, że na tę chwilę klub nie ma żadnego pomysłu na wyjście z tej sytuacji, a będzie ono dopiero wypracowywane w ciągu tygodnia. – Trzeba obniżać koszty w ZGO. Trzeba szukać jakiegoś alternatywnego wyjścia – dodaje radna Jóskowiak.

Bartosz Święciński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *