RN
TwitterFacebook

Łomża: Radni potrzebowali trzech sesji, żeby podnieść ceny za wywóz śmieci

Od 1 września wzrosną ceny za wywóz śmieci na terenie miasta. Radni dopiero za trzecim razem przyjęli projekt zaproponowany przez prezydenta.

Wzrost cen podyktowany jest m.in. systematycznym wzrostem ilością podrukowanych przez mieszkańców odpadów, ofertą firmy Błysk która wystartowała w przetargu na odbiór śmieci oraz kosztów zagospodarowania ich w Zakładzie Gospodarki Odpadami w Czartorii.

Do tej pory prezydent Mariusz Chrzanowski dwukrotnie proponował radnym wzrost cen  – w pierwszym, lutowym projekcie ceny miały wzrosnąć o ok. 20%, w kwietniu ceny były już wyższe o 25%. Radni oba projekty odrzucili. Brak ustalenia cen za wywóz śmieci blokował wyłonienie firmy, która odbierałaby odpady od mieszkańców. Aneks do poprzedniej umowy pozwolił na realizację usług do końca sierpnia.

Podczas dzisiejszego (10.07.) posiedzenia rady miejskiej radni przegłosowali cenę śmieci wyższą aż o 40%. Zdaniem wiceprzewodniczącego rady Macieja Andrzeja Borysewicza zabrakło dialogu w tej kwestii.

– Trzecia próba, ja trzeci raz głosowałem za. Dla mnie sprawa bilansowania systemu i zmiany wysokości stawek za śmieci była jasna już w styczniu. Skutkiem dzisiejszej sesji te stawki zostały ustalone. Pytanie jest natomiast czemu, gdy te stawki były niższe, nie udawało się znaleźć większości. Jest to pytanie do radnych, którzy głosowali przeciwko, a dzisiaj przeszły większe stawki – mówił i dodawał, że jest to uwaga na przyszłość, żeby takie sprawy dyskutować dużo wcześniej. – Gdybyśmy dzisiaj nie podjęli tej decyzji to od 1 września śmieci nie byłyby wywożone.

Dlaczego od września wyjaśnia zastępca prezydenta Andrzej Garlicki:

Stawki są zróżnicowane, od września do grudnia będą wyższe, od stycznia będą niższe. Wzrost cen jest spowodowany tym, że do tej pory uchwała nie została podjęta i mamy dziurę w budżecie, którą musimy zbilansować.

Garlicki dodaje, że trudno mówić o satysfakcji, bo chodzi o podwyżkę. – Dzisiejsze głosowanie przyjmuję jako wyraz odpowiedzialności za zadanie, które jest zadaniem własnym miasta.

Za przyjęciem uchwały było 13 radnych, 8 było przeciw, a jeden się wstrzymał.

Zgodnie z nowym cennikiem opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zabudowie jednorodzinnej do końca roku będą wynosić 60, a od stycznia przyszłego roku 51 złotych miesięcznie (teraz jest to 39 złotych). Natomiast w zabudowie wielorodzinnej jest to kolejno 38, a potem 30 złotych miesięcznie (teraz to 24 złote). W przypadku niesegregowania odpadów w zabudowie jednorodzinnej opłata wyniesie najpierw 103, a od stycznia 100 złotych (58 złotych obecnie). Dla zabudowy wielorodzinnej będzie to 63, a potem 60 złotych miesięcznie (35 złotych teraz). Przy gospodarstwach jednoosobowych w zabudowie jednorodzinnej ceny wynoszą najpierw 40, a od stycznia 30 złotych miesięcznie (24 złote teraz). W przypadku zabudowy wielorodzinnej 29, a potem 20 złotych miesięcznie (15 złotych). 

Oto jak głosowali radni podczas poszczególnych sesji w sprawie opłat za wywóz śmieci:

  1. Sesja z 27 lutego. Za byli: Maciej Andrzej Borysewicz, Witold Chludziński, Ireneusz Waldemar Cieślik, Hanka Gałązka, Andrzej Grzymała, Alicja Konopka, Artur Nadolny, Stanisław Oszkinis, Piotr Serdyński, Edyta Śledziewska, Andrzej Wojtkowski. Przeciw: Agnieszka Białobrzeska, Dariusz Domasiewicz, Marek Dworakowski, Wiesław Grzymała, Marianna Jóskowiak, Tadeusz Kowalewski, Zofia Kurkowska, Wojciech Michalak, Jan Olszewski, Andrzej Podsiadło, Zbigniew Prosiński, Mariusz Tarka.
  2. Sesja z 17 kwietnia. Za byli: Maciej Andrzej Borysewicz, Witold Chludziński, Ireneusz Waldemar Cieślik, Hanka Gałązka, Andrzej Grzymała, Alicja Konopka, Artur Nadolny, Stanisław Oszkinis, Piotr Serdyński, Edyta Śledziewska, Andrzej Wojtkowski. Przeciw: Agnieszka Białobrzeska, Dariusz Domasiewicz, Marek Dworakowski, Marianna Jóskowiak, Tadeusz Kowalewski, Zofia Kurkowska, Wojciech Michalak, Jan Olszewski, Andrzej Podsiadło, Zbigniew Prosiński, Mariusz Tarka. Radny Wiesław Grzymała był nieobecny.
  3. Sesja z 10 lipca. Za byli: Maciej Andrzej Borysewicz, Witold Chludziński, Ireneusz Waldemar Cieślik, Hanka Gałązka, Andrzej Grzymała, Wiesław Grzymała, Alicja Konopka, Artur Nadolny, Stanisław Oszkinis, Piotr Serdyński, Edyta Śledziewska, Andrzej Wojtkowski, Mariusz Tarka. Przeciw: Agnieszka Białobrzeska, Dariusz Domasiewicz, Marianna Jóskowiak, Tadeusz Kowalewski, Zofia Kurkowska, Wojciech Michalak, Jan Olszewski, Zbigniew Prosiński. Marek Dworakowski wstrzymał się od głosu, a Andrzej Podsiadło nie dokonał wyboru. 

pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *