RN
TwitterFacebook

Łomża: Radni zagłosowali – będą rowery miejskie

Po długiej dyskusji radni większością (15 głosów za przy 4 wstrzymujących się i 3 przeciwnych) uchwalili zmiany w budżecie miasta przekazując 160 tys. zł na uruchomienie pilotażu ŁoKeR-a czyli rowerów miejskich w Łomży. 3 stacje z 20 rowerami mają zostać uruchomione jeszcze przed długim majowym weekendem.

Pilotaż programu ma trwać 5 miesięcy. Stacji z rowerami, jak zapowiadał wiceprezydent Łomży, Andrzej Garlicki, może być nawet 15. Za pierwsze 15 minut jazdy mieszkańcy nie będą musieli płacić. Partnerami tego programu mają być prywatni przedsiębiorcy i 3 spółki miejskie. 9 stacji ma być sfinansowanych przez prywatnych przedsiębiorców, 3 przez miasto i 3 przez spółki.

Radni mieli zarzuty, że informacje, które otrzymali dotyczące roweru miejskiego są bardzo pobieżne. Tak naprawdę kupujmy kota w worku. Mówię to ze swojej strony, bo państwo nie przedstawiliście chociaż skrawka jakiejś mapy. Gdzie mają być te przystanki, skąd będzie można się komunikować, bo myślę, że to są istotne informacje, których też chcieliby się dowiedzieć mieszkańcy – mówił radny Zbigniew Prosiński. Jak odpowiedział wiceprezydent miasta wstępna mapka i miejsca, w których będą stacje już są, ale nie zostały one przedstawione, “bo może jeszcze się to 5 razy zmienić”.

Nawiązując także do tematu bezpłatnej komunikacji miejskiej w Łomży, radny Prosiński pytał prezydenta czy lepiej nie zrezygnować z ŁoKeR-a na rzecz darmowych przejazdów MPK. Prezydent Łomży odpowiedział, że takie rozwiązanie jest na tę chwilę niemożliwe, gdyż MPK jest zakładem budżetowym. Jak powiedział gospodarz miasta MPK może przekształcić się w spółkę pod koniec bieżącego roku, co pozwoli w dalszej kolejnosci na ewentualne wprowadzenie darmowych przejazdów.

Jestem przekonany, że ta usługa będzie dobrą propozycją dla mieszkańców i że mieszkańcy dobrze to przyjmą. W kolejnych latach myślę, że uda nam się w tym samym systemie to realizować i to będzie dla nas wielką sprawą, że tylko w symbolicznym stopniu będzie obciążało to budżet miasta – informował wiceprezydent miasta. Mam nadzieję, że państwo również będziecie korzystać z tego środka komunikacji i będziemy dbać o swoją tężyznę fizyczną, ale też i o środowisko – zwrócił się zastępca prezydenta do radnych.

Bartosz Święciński

1 komentarz

  1. Bezdomny właściciel apartamentów nad morzem Odpowiedz

    Miasto 160 tysięcy plus spółki 150 tysięcy prosto z kieszeni mieszkańców w opłatach za ciepło, wodę i śmieci. Razem ponad 300.000 zł za WYNAJĘCIE sześciu stacji na pięć miesięcy i zero wpływów z tytułu opłat. Ilu przedsiębiorców stać na to, żeby wynająć stację za prawie 50000 zł.? Mam nadzieję, że spółdzielnie nie wydadzą naszych pieniędzy na realizację pomysłów prezydenta. Panie Konopka i Panie Michalak. Proszę o rozsądek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × one =