RN
TwitterFacebook

Łomża: Rusza Budżet Obywatelski 2021. Zgłoś swoje zadanie

Od dzisiaj (9.03.) rozpoczyna zgłaszanie zadań do Budżetu Obywatelskiego Miasta Łomża na 2021 rok. W tegorocznej edycji pojawiły się nowe kategorie, w których mogą być realizowane zadania. 

W Budżecie Obywatelskim Miasta Łomża na 2021 roku zmieniono zasady podziału zadań. Więcej kategorii ma usprawnić system, w związku z tym zadania można zgłaszać w następujących kategoriach:

  • zadania ogólnomiejskie – kwota przeznaczona na realizację zadań wynosi 500 tys. złotych brutto;
  • zadania strefowe – na terenie Centrum, Łomżycy i Południa kwota przeznaczona na realizację zadań wynosi 250 tys. złotych brutto na każdą ze stref;
  • zadania osiedlowe – każdemu osiedlu przydzielone zostaje 50 tys. złotych brutto na realizację zadań inwestycyjnych i społecznych. Kwota zadanie społecznego nie może przekroczyć 10 tys. brutto;
  • Młodzieżowy Budżet Obywatelski – przeznaczona kwota zostaje bez zmian, czyli wyniesie 100 tys. złotych, natomiast zostaje wprowadzony limit kwotowy w przypadku zadań społecznych (edukacyjne i kulturalne), a mianowicie kwota takiego zadania nie może przekroczyć 20 tys. złotych brutto.

– Wsłuchujemy się w głos naszych mieszkańców, wsłuchujemy się w głos rad osiedlowych, przewodniczących rad osiedla. Po każdym budżecie obywatelskim, który był przeprowadzany w ciągu ostatnich 5 lat mieliśmy konsultacje. Nowe uregulowania, które proponujemy są niezwykle atrakcyjne i mamy taką nadzieję, że spowodują nowy impuls dla budżetu – podkreśla Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży. 

Zadania można zgłaszać do 27 marca. Pomocą w poprawnym złożeniu wniosku i konsultacji projektów służą pracownicy Urzędu Miejskiego. 

– Podczas całego okresu zgłaszania zadań deklaruję, że Urząd Miasta jest do państwa dyspozycji. W wymiarze samej oceny koncepcji, oceny kosztu pomysłu, możliwości jego zrealizowania w kwestii własności gruntu czy też w każdej innej okoliczności i wątpliwości, którą mieszkańcy będą mielimówi Andrzej Garlicki, wiceprezydent Łomży i dodaje, że zmiany wprowadzone w budżecie obywatelskim mają sprawić, że będzie on bardziej obywatelski. – Chodzi o to, żeby oddolną inicjatywę podbić możliwie jak najbardziej i żeby mieszkańcy mogli się wspólnie integrować i wspólnie definiować zadania, które są im najbardziej potrzebne. 

BUDŻET OBYWATELSKI 2021 – zgłaszanie zadań krok po kroku

Krok 1 – Zastanów się co chcesz stworzyć lub zmodernizować i w ramach jakiej kategorii będziesz zgłaszał swój pomysł (zadanie ogólnomiejskie, strefowe, osiedlowe lub Młodzieżowy Budżet Obywatelski)

Krok 2 – Spotkaj się z sąsiadami, znajomymi i innymi, których może zainteresować projekt. Wspólnie się zastanówcie nad potrzebą proponowanego zadania, jego wielkością, rozmachem, ale także lokalizacją i kosztorysem. Zawsze możesz poprosić urzędników o pomoc np. w wycenie zadania lub ustalenia czy dana działka jest własnością miasta.

Krok 3 – Pobierz formularz zgłaszania zadań ze strony internetowej www.lomza.pl  lub wypełnij wniosek bezpośrednio na stronie.

Krok 4 – Zbierz 10 podpisów poparcia Twojego zadania. Zgłaszając pomysł internetowo pamiętaj o dostarczeniu listy poparcia do Urzędu Miejskiego w Łomży. To jeden z podstawowych warunków dalszej weryfikacji.

Krok 5 – Po ogłoszeniu listy projektów zadbaj o promocję swojego zadania. Rozpropaguj go wśród sąsiadów i znajomych, by jak najwięcej osób na niego zagłosowało.

Aby pomysł mógł zostać zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego lub MBO, musi zostać właściwie przygotowany i zgłoszony na odpowiednim formularzu. Zadanie powinno zawierać dane wnioskodawcy oraz podpisy i dane 10 osób, które popierają pomysł. Gdy będzie ogłoszona ostateczna lista zadań, możesz rozpocząć akcję promującą swój pomysł. 

 

BUDŻET OBYWATELSKI 2021 – harmonogram

 
9 – 27 marca 2020 r. – zgłaszanie zadań przez mieszkańców

30 marca – 16 kwietnia 2020 r. – weryfikacja zgłoszonych zadań zgodnie z regulaminem Budżetu Obywatelskiego

17 kwietnia 2020 r. – ogłoszenie wstępnej listy zadań

20-24 kwietnia 2020 r. – tryb odwoławczy od decyzji Zespołu Koordynującego w sprawie niedopuszczenia zadania pod głosowanie

27 kwietnia – 4 maja 2020 r. – zgłaszanie protestów do zadań dopuszczonych do głosowania

5-8 maja 2020 r. – rozpatrywanie protestów do zadań dopuszczonych do głosowania

11 maja 2020 r. – ostateczne ogłoszenie listy zadań poddanych pod głosowanie

12 – 22 maja 2020 r. – działania informacyjne

25 maja – 26 czerwca 2020 r. – głosowanie

29 czerwca – 28 sierpnia 2020 r. – liczenie głosów

31 sierpnia 2020 r. – ogłoszenie wyników

W kwestiach formalno-organizacyjnych: tel. 86 2168068, własność działek: tel. 86 2156824, sprawy finansowo-organizacyjne: tel. 86 2156802. 

Szczegóły dotyczące budżetu obywatelskiego na stronie internetowej Urzędu Miejskiego www.lomza.pl w zakładce Informacje praktyczne/Budżet obywatelski.

pg/UM Łomża

1 komentarz

  1. Henio Odpowiedz

    Remont hotelu na wesołej ludzie nie mają gdzie mieszkać stoi pusty grzeją się tam szczury myszy a tak ludzie będą mieszkać i będą płacić czynsz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *