TwitterFacebook

Łomża: Samorządowcy, wojsko i kombatanci spotkali się przy jednym stole [FOTO]

Od złożenia kwiatów przed tablicą marszałka Józefa Piłsudskiego, która znajduje się w Domku Pastora rozpoczęto obchody Święta Wojska Polskiego w Łomży, które swoją kulminację będą miały w środę. Po złożeniu kwiatów w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i starosta łomżyński Elżbieta Parzych spotkali się z kadrą Wojska Polskiego i przedstawicielami organizacji kombatanckich.

Kwiaty przed tablicą marszałka Józefa Piłsudskiego złożyli prezydent Łomży, Mariusz Chrzanowski, starosta i wicestarosta łomżyński Elżbieta Parzych i Lech Szabłowski, poseł na sejm Bernadeta Krynicka, przedstawiciele łomżyńskiej PO Maciej Borysewicz i Cezary Kisiel oraz przedstawiciele wojska i harcerze.

Po złożeniu kwiatów w Urzędzie Miejskim odbyło się coroczne spotkanie samorządowców z kadrą Wojska Polskiego i przedstawicielami organizacji kombatanckich. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski mówił, że to spotkanie mimo, iż ma symboliczny wymiar, jest bardzo istotne. Cieszę się, że te coroczne spotkanie z przedstawicielami wojska cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Podczas tego spotkania mamy okazję, aby porozmawiać na temat sytuacji w naszym kraju, mieście i podzielić się swoimi wrażeniami i opiniami – mówił gospodarz Łomży.

Podpułkownik rezerwy, Ludwik Zalewski twierdzi, że takie spotkania pokazują, że wojsko jest obok ludzi, a nie zamknięte w koszarach: Jest to pogłębienie takiego zjednoczenia się. Ja zawsze tłumaczyłem, że u nas wojsko nie żyje za płotem w koszarach. My chcemy być obecni w mieście i teraz po tym widać, że to w dobrym kierunku poszło.

Te spotkania bardzo integrują środowisko kombatanckie, emerytów z wojskiem. Są władze, prezydent, starosta, wojskowi, są oficerowie to jest nam potrzebne. Bez wojska nie ma żadnego państwa – twierdzi Jan Karczewski, prezes Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej w Łomży.

Żołnierze podczas spotkania zwracali uwagę bardzo dobrą współpracę między wojskiem a samorządem łomżyńskim. Taki przykład: W Legionowie na przekazanie obowiązków prezydent miasta nie pokusił się, aby przyjść. Natomiast u nas i prezydent i starosta przyszli poznać nowego dowódcę dywizji, nowego dowódcę jednostki. Tutaj zawsze była ta atmosfera przyjazna – przekonuje ppłk Ludwik Zalewski.

Jutro o godzinie 14 będzie miała miejsce uroczysta zbiórka żołnierzy i pracowników Wojska Polskiego stacjonującego w Łomży przed pomnikiem 33 Pułku Piechoty. Godzinę później odbędzie się spotkanie żołnierskich pokoleń, pokazy sprzętu i wyposażenia wojskowego, koncert okolicznościowy i impreza plenerowa „Wojsko na swojsko” na terenach przy klubie wojskowym.

Bartosz Święciński

1 komentarz

  1. Alex. Odpowiedz

    Godna pochwały inicjatywa Prezydenta Chrzanowskiego. Bardzo dobrze że docenia trud walki o Polskę przez kombatantów . Szkoda tylko że nikt z wcześniejszych prezydentów nie wpadł na pomysł takiego uhonorowania bohaterów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *