RN
TwitterFacebook

Łomża: Seniorka przez oszustów straciła 100 tysięcy złotych

Przez dwa dni nieświadoma zagrożenia starsza mieszkanka Łomży kilkukrotnie przekazała oszustom swoje oszczędności. Chciała pomóc synowi i straciła 100 tysięcy złotych.

Do łomżyńskich policjantów wpłynęło zgłoszenie o oszustwie tzw. metodą na wnuczka. Ofiarą stała się 85-letnia mieszkanka Łomży. Kobieta w miniony czwartek, 13 lutego, odebrała pierwszy telefon. 

– Mężczyzna, którego głos usłyszała w słuchawce, podał się za policjanta i poinformował kobietę, że jej syn spowodował wypadek drogowy. Aby nie trafił do więzienia, należało opłacić kaucjęinformuje nadkomisarz Tomasz Krupa, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

Seniorka uwierzyła w tę historię, a gdy do jej drzwi zapukała młoda kobieta podająca się za „panią adwokat” – przekazała jej 30 tysięcy złotych. Telefon 85-latki dzwonił także następnego dnia. Wtedy usłyszała, że przekazane pieniądze nie wystarczą na załatwienie sprawy i potrzebna jest większa wpłata.

– Kobieta wypłaciła zatem z banku najpierw 40 tysięcy złotych, a po kolejnym kontakcie z oszustami – jeszcze 30 tysięcy złotych. Gdy zorientowała się, że padła ofiarą przestępstwa – powiadomiła Policjędodaje Krupa.

Policjanci przypominają, co należy zrobić, żeby nie stać się ofiarą oszustów. Apelują także do osób młodych, aby przekazali wiedzę o oszustwach swoim bliskim seniorom. Oto zasady, którymi należy się kierować w przypadku podejrzenia oszustwa: 

  • Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań – nie wykonuj jego poleceń, nie podawaj numeru komórkowego – nie daj się zmanipulować!
  • Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz. Rozłącz starannie rozmowę telefoniczną, zadzwoń do kogoś z rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, które pukają do drzwi i podają się za policjantów, adwokatów oraz inne osoby, które chcą pobrać pieniądze dla kogoś innego! Po pieniądze fałszywy krewny podsyła w swoim imieniu innego oszusta. Nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów!
  • W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, a tym bardziej o zaistniałym fakcie stania się ofiarą oszustwa, należy natychmiast poinformować policję, dzwoniąc pod numer 112.

KMP w Łomży/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *