RN
TwitterFacebook

Łomża: Seniorka straciła kilka tysięcy złotych przez „urzędnika”

Blisko 3 tysiące złotych straciła 88-letnia mieszkanka Łomży. Kobietę oszukał „urzędnik” ze spółdzielni mieszkaniowej.

Oszuści wciąż atakują osoby starsze i najczęściej samotne. Wczoraj (4.06.) na jednym z łomżyńskich osiedli, doszło do oszustwa na tzw. „urzędnika”. Do drzwi, mieszkającej samotnie 88 – latki, zapukał mężczyzna podający się za pracownika spółdzielni. Pod pretekstem zakręcenia wody na czas rzekomego remontu sieci, wszedł do mieszkania i od razu ruszył w kierunku łazienki.

– Powiedział, że wody w kranach może nie być przez kilka dni. W związku z tym, polecił seniorce nalać wodę do wszystkich posiadanych pojemników. W mieszkaniu pojawiła się również kobieta, która oznajmiła, że pracuje wspólnie z mężczyzną. Nie podejrzewając niczego złego, 88–latka zajęła się gromadzeniem wody. Fachowcy pokręcili się po mieszkaniu i wyszli. Gdy pokrzywdzona zorientowała się, że została okradziona ze swoich oszczędności – powiadomiła Policję. Straciła około 2700 złotych – mówi st. asp. Ewelina Szlesińska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Łomży.

Apelujemy o ostrożność i przypominamy, że przestępcy, aby zdobyć pieniądze, wykorzystują różne scenariusze. Mogą podawać się za policjantów lub członków rodziny, a także za pracowników różnych firm i instytucji.

– Apelujemy również do bliskich osób starszych – zadbajcie państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę – podkreśla Szlesińska. 

Ważne informacje: 

  • Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie pokazuj gdzie znajdują się pieniądze, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
  • Po rozmowie z osobą, która wzbudziła Twoje podejrzenia natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję.
  • Policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności, ani nie pośredniczą także w przekazywaniu gotówki!

KMP w Łomży/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *