RN
TwitterFacebook

Łomża: Seniorzy chcą, żeby powstał projekt “Złota Rączka 60+”

W Łomży realizowany jest projekt pn. „Aktywny Senior = Obywatel”, którego głównym celem jest włączenie seniorów w procesy decyzyjne i życie społeczne miasta. Za realizację odpowiada Podlaska Federacja Organizacji Pozarządowych i Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Łomży. Środki finansowe zostały przyznane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu ASOS na lata 2014 – 2020.

Trening motywacyjny, zajęcia z aktywności obywatelskiej, trening umiejętności liderskich, warsztaty NGO to zajęcia w których aktywnie uczestniczą seniorzy z Łomży. Nestorzy postawili sobie za cel wprowadzenie programu pn. „Łomżyńska Złota Rączka 60+” w mieście Łomża. Program przewiduje zapewnienie bezpłatnych usług i napraw, między innymi takich jak: wymiana żarówek, gniazdek elektrycznych, uszczelek przeciekających w kranach lub baterii, uszczelnianie przecieków za pomocą silikonu, odpowietrzenie kaloryferów, wymianę lub montaż zamków w drzwiach oraz klamek, jak również naprawę mebli i montaż elementów wyposażenia wnętrz. Katalog wsparcia seniorów jest otwarty i może obejmować szereg innych napraw.

 Przykład Suwałk i Białegostoku pokazuje, że inicjatywa „złotej rączki” sprawdza się; osoby starsze są zadowolone; w Suwałkach liczba zgłoszeń wynosiła ponad tysiąc – mówi przewodnicząca Łomżyńskiej Rady Seniorów Grażyna Czajkowska.

– Obecnie jesteśmy na etapie zbierania podpisów pod inicjatywą. Wniosek i podpisy złożymy do Urzędu Miejskiego w Łomży oraz do Rady Miejskiej w Łomży – dodaje Grażyna Czajkowska.

Dostrzegam zaangażowanie i solidarność w środowisku osób starszych, którzy uczestniczą warsztatach

– „Aktywność Obywatelska”. Wiedza seniorów o partycypacji społecznych jest duża i może być bazą do szerszych działań np. wprowadzenie programu „Złotej Rączki dla Seniora” – podkreśla trener warsztatów Krzysztof Kozicki.

– Nasz projekt ma za zadanie pobudzić środowisko seniorów w Łomży, społeczeństwo w Łomży starzeje się. Uważam, że potrzebne są rozwiązania innowacyjne, których do tej pory nie było w naszym mieście – mówi kierownik OWES –u w Łomży Tomasz Wróblewski. Dodaje: przed nami kolejne działania projektowe tj. „Kawiarenki Seniora”, warsztaty fotograficzne i oczywiście wrócą „Bony Kultury dla Seniora”.

mat. nadesłane

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

five × three =