TwitterFacebook

Łomża: Seniorzy i niepełnosprawni uczniowie będą mogli jeździć za darmo

Seniorzy posiadający łomżyńską kartę seniora oraz niepełnosprawni uczniowie do 16 roku życia będą mogli jeździć za darmo autobusami Miejskiego Przedsiębiorstwa i Komunikacji w Łomży – poinformował podczas podróży po mieście w jednym z autobusów linii nr 10 prezydent miasta, Mariusz Chrzanowski, który stosowny projekt uchwały skierował dzisiaj do Rady Miejskiej. Radni mają pochylić się nad tym wnioskiem podczas czerwcowej sesji. Zmiany jeżeli zostaną zaakceptowane przez radnych, mogłyby wejść w życie od 1 sierpnia.

O Łomżyńską Kartę Seniora – która funkcjonuje od początku 2017 roku – mogą ubiegać się mieszkańcy Łomży, którzy ukończyli 60 rok życia. Do tej pory wpłynęło 880 wniosków o jej wydanie. Karta upoważnia do ulg i zniżek w firmach prywatnych i instytucjach samorządowych, które przystąpiły do programu. Jak mówi prezydent miasta, Mariusz Chrzanowski, od dawna łomżyńscy seniorzy pytali o zniżki w łomżyńskim MPK.  Seniorzy w dyskusjach często podnosili, że chętnie przystąpili by do łomżyńskiej karty seniora jeżeli te możliwości z korzystania z karty byłyby większe. Łomża ma szansę stać się pierwszym miastem w kraju, w którym osoby po 60 roku życia, będą miały prawo do bezpłatnych przejazdów – mówi gospodarz miasta.Nad projektem uchwały pochylą się radni podczas czerwcowej sesji rady miasta. Jednak jak informuje prezydent, pierwsze rozmowy na ten temat już się odbyły. Jestem po wstępnych rozmowach z klubem radnych z Prawa i Sprawiedliwości, którzy będą optowali za tym, żeby nasi seniorzy mieli możliwość do korzystania bezpłatnie z komunikacji miejskiej. 

We wniosku, w którym Mariusz Chrzanowski kieruje do radnych, znajduje się także zmiana, która dotyczy możliwości korzystania z bezpłatnych przejazdów dla niepełnosprawnych uczniów w wieku do 16 lat. Istniejący zapis powoduje pewną nierównowagę w sytuacji uczniów, którzy uzyskają wskazany wiek. W związku z tym uzasadnione jest, żeby wszyscy niepełnosprawni uczniowie uczęszczający do naszych placówek oświatowych mieli możliwość korzystania z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską

Roczne koszty zwolnienia osób po 60 roku życia z obowiązku płacenia za bilet, wyniosą około 500 tysięcy złotych, zaś utracone wpływy za bilety po wprowadzeniu bezpłatnych przejazdów dla niepełnosprawnych uczniów do 16 roku życia, wyniosą około 40 tysięcy złotych. Jak zapewnia Mariusz Chrzanowski, jest on w stanie wygospodarować te środki w budżecie, dzięki prowadzeniu przez miasto racjonalnej gospodarki.

Bartosz Święciński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *