TwitterFacebook

Łomża: Skąd wziął się papier? [FOTO]

Od niedzieli w Muzeum Północno – Mazowieckim w Łomży gości wystawa czasowa zatytułowana „Dzieje Papieru i Papiernictwa” Ekspozycja przygotowana jest przez Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. 

Wystawa popularyzuje wiedzę o historii papieru i technice jego produkcji. Prezentuje na ponad 40 planszach teksty i bogaty materiał ilustracyjny przybliżając tematy związane z dziejami papiernictwa.

Prezentujemy całe dzieje papieru, od papirusa po pergamin, cały Jedwabny Szlak, całą wędrówkę jaką pokonał człowiek, aby ten papier w Europie zagościł. Oprócz takiego tradycyjnego oprowadzania na zwiedzających czeka projekcja filmu, który odnosi się do tradycji czerpania papieru – mówi Magda Mucha z działu edukacji i promocji Muzeum Północno – Mazowieckiego.

Drugi blok tematyczny wstawy ilustruje początki papiernictwa w Chinach  i jego rozwój w krajach Azji. Wyróżniają się tu efektowne okazy ręcznie czerpanych papierów współczesnych pochodzące z różnych zakątków kontynentu azjatyckiego.

Inna część wystawy poświęcona jest europejskiej, rękodzielniczej produkcji papieru oraz charakterystycznym dla niej przemianom technicznym. Jedną z tych przemian było zastosowanie specjalnej papierniczej formy czerpalnej z metalowym sitem, które umożliwiało znakowanie papierów filigranem.

Najbardziej interesującą częścią wystawy, szczególnie dla najmłodszych jest warsztat wyrabiania papieru. Dziś wystawę w łomżyńskim muzeum odwiedziły dzieci ze Szkoły Podstawowej w miejscowości Pupki.

Dowiedziałam się dziś wielu ciekawych rzeczy, na przykład tego, że rocznie zużywamy 150 kg. papieru i, że bardzo ważne jest, aby ten papier oszczędzać, nie marnować go. Ważna jest też segregacja śmieci i oddawanie makulatury, żeby papier mógł być ponownie użyty – mówiła jedna z uczennic, odwiedzająca wystawę.

Wystawa będzie czynna do stycznia 2018 r.

MPM/ AM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *