TwitterFacebook

Łomża: „Śladami Jelonka” w wykonaniu przedszkolaków z „Piąteczki” [FOTO]

Do głównych obchodów 600 – lecia nadania praw miejskich Łomży coraz bliżej. W klimat zbliżających się wydarzeń wprowadziły dziś zgromadzoną publiczność w sali widowiskowej Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich, przedszkolaki z Przedszkola Publicznego nr 5 prezentując spektakl pt. „Śladami Jelonka”. 

Widowisko zostało przygotowane przez nauczycielki Przedszkola Publicznego nr 5 Barbarę Florczyk i Marię Danielską, a odbiorcami były dzieci z łomżyńskich przedszkoli. Poprzez ten spektakl włączyliśmy się w uroczystości 600 – lecia nadania praw miejskich Łomży. Wiek przedszkolny jest bardzo ważny w rozwoju dziecka, ponieważ to czego się nauczą w tym czasie zaowocuje w dalszym życiu. Dzieci muszą znać historię swojego miasta, ponieważ jest ich małą ojczyzną, jest to bardzo ważne, jest to podstawa do rozwijania uczuć patriotycznych – mówiła dyrektor przedszkola Jadwiga Juchniewicz. 

Herb Łomży przedstawia jelenia przeskakującego nad czterema kamieniami. Z jego powstaniem wiąże się pewna legenda, którą przedstawili mali aktorzy. Pewnego dnia książę Janusz zapragnął zapolować na zwierzynę i zaspokoić swój instynkt łowcy. W polowaniu uczestniczyli też dwaj młodzi chłopcy. Po dłuższym czasie oczekiwania dostrzegli jelenia, który zniknął gdzieś w zaroślach. Książę już zamierzał za nim iść i strzelać. Jeden z chłopców, spostrzegł coś niepokojącego, mianowicie przeczuwał tam obecnością innych ludzi. To byli Krzyżacy, którzy w krzakach czaili się na Janusza i jego towarzyszy. Wysłani przez księcia pomocnicy przepędzili przeciwników, atakując ich z zaskoczenia. Jeleń, oraz czujność i spostrzegawczość jednego z chłopców uratowało życie księcia. Na pamiątkę tych wydarzeń zwierzę umieszczono na herbie.

AM

1 komentarz

 1. Aniol Odpowiedz

  BISKUP STEFFFFANEK NA TYM PRZEDSTAWIENIU POWIEDZIAL:

  ” Tak się zastanawiałem czy dla prezydenta byłaby jakaś rola w tym przedstawieniu. Myślałem myślałem ale nie znalazłem jej.

  Ale nasz biskup Bronakowski jaki jest dobry i wspaniały, i dziękujmy mu za to wszystko co nam daje.
  I myślałem jaką rolę mógłby zagrać biskup Bronakowski???
  I pomyślałem że biskup mógłby stac za jelonkiem, jakże pięknie nasz biskup by wygladal na herbie Łomży”

  Czytajcie między wierszami jak działa duchowieństwo przeciwko Prezydentowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *