RN
TwitterFacebook

Łomża: Święto Wojska Polskiego rozpoczęło się od spotkania z wojskowymi [FOTO]

Wspominali dawne czasy, mówili o obecnej sytuacji i życzyli sobie wszystkiego dobrego na przyszłość. Jak co roku, włodarze miasta Łomża oraz powiatu łomżyńskiego spotkali się w przeddzień Święta Wojska Polskiego z dowódcami jednostek wojskowych w Łomży oraz przedstawicielami organizacji kombatanckich.

Jest to szczególne wydarzenie, ponieważ w tym roku mamy setną rocznicę Bitwy Warszawskiej – podkreśla zastępca prezydenta Łomży, Andrzej Garlicki:

– Jesteśmy zaszczyceni, że jako zarząd miasta, jako samorząd, możemy gościć państwa oficerów, wszystkich sympatyków, kombatantów i uczcić ich obecność, budować ten szacunek i prawdę historyczną w sposób taki możliwie jak najbardziej godny i tym samym podkreślać wagę tych uroczystości, wagę obecności Wojska Polskiego w naszym mieście i kraju. 

To dla mnie zaszczyt i przyjemność, że w tak znamienitym gronie mogę uczestniczyć w takim wydarzeniu – zaznacza dowódca 18 Pułku Logistycznego w Łomży, pułkownik Paweł Gałązka, który pierwszy raz brał udział w tym spotkaniu:

– Dla mnie to jest na pewno przeżycie w związku z tym, że jestem związany z Łomżą od 17 września, a chyba sercem nawet dalej. Jak tylko sięgam historią to odkrywam ją na nowo. Natomiast z punktu widzenia przyszłości rozwijamy się, formujemy, realizujemy zadania stawiane przez przełożonych. 

Dzisiejsze spotkanie rozpoczęło trzydniowe obchody Święta Wojska Polskiego w Łomży. Poniżej szczegółowy program pozostałych uroczystości:

14 sierpnia 2020 r.
godz. 10:30 – złożenie kwiatów przed pomnikiem Żołnierzy 33. Pułku Piechoty (Al. Legionów 133)
godz. 11:00 – uroczysty apel 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego (Jednostka Wojskowa, Al. Legionów 133)

15 sierpnia 2020 r.
godz. 9:00 – odsłonięcie tablicy upamiętniającej Bitwę Warszawską 1920 roku przekazanej przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę i złożenie kwiatów przed tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego (Domek Pastora, ul. Krzywe Koło 1)
godz. 9:30 – złożenie kwiatów przed pomnikiem żołnierzy 33. Pułku Piechoty (Pl. Papieża Jana Pawła II)
godz. 10:00 – Msza św. w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wojska Polskiego (Katedra Łomżyńska)
godz. 11:30 – symboliczne odsłonięcie muralu „Harcerzom Łomży 1920” (ul. Polowa 33)
godz. 12:00 – zapalenie zniczy na mogiłach polskich żołnierzy, poświęcenie odbudowanych staraniem Instytutu Pamięci Narodowej nagrobków żołnierzy wojny 1920 roku, harcerzy – uczniów łomżyńskiego gimnazjum Franciszka Penkali i Janka Żbikowskiego (cmentarz przy ul. M. Kopernika)
godz. 13:00 – otwarcie wystawy plenerowej IPN „Wojna polsko – bolszewicka 1919-1920, kierunek północno – wschodni” (Park Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma, ul. kard. Stefana Wyszyńskiego)
godz. 15:00 – Rodzinny Piknik Patriotyczny (Park Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma, ul. kard. Stefana Wyszyńskiego)
godz. 19:00 – koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego „Witaj Ojczyzno”, Andrzej Bator – baryton, Tatiana Baranowska – fortepian, Piotr Sawicki – skrzypce (Park Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma, ul. kard. Stefana Wyszyńskiego)

Od 25 lipca do 30 września 2020 roku Muzeum Północno – Mazowieckie w Łomży zaprasza na wystawę z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej i obrony Łomży „ŁOMŻA 1920” (ul. Dworna 22c).

jt

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *