RN
TwitterFacebook

Łomża: Szczątki żołnierzy z 1920 roku spoczęły na cmentarzu [FOTO]

Sześć skrzyń ze szczątkami żołnierzy z 1920 roku zostało pochowanych z wojskowymi honorami na cmentarzu w Łomży. W uroczystości wziął udział m.in. Dariusz Piontkowski, minister edukacji. 

– Ponad 100 lat temu Polska odzyskiwała Niepodległość. Nasi dziadowie mieli to szczęście, że w przeciwieństwie do swoich poprzedników mogli odzyskiwać wolną ojczyznę i godnie w niej żyć. Zanim jednak tak się stało musieli walczyć o to, aby utrzymać wolne, suwerenne państwo. Bez zwycięstwa z bolszewikami nie byłoby tak naprawdę wolnej Polski – mówił do zgromadzonych Dariusz Piontkowski. Wyraził nadzieję, że wszyscy, którzy walczyli w obronie kraju doczekają się takiego godnego pochówku.

Szczątki odkryto podczas prac przy przebudowie drogi Łomża-Nowogród. W miejscowości Mątwica przesunięty został przydrożny krzyż, który ujawnił nieduży cmentarz. W sumie w toku prac archeologicznych znaleziono kości należące do 54 osób. Badania wykazały, że są to szczątki związane z ofensywą pruską z 1915 roku, walkami prowadzonymi w 1920 roku oraz mogiły poekshumacyjne polskich żołnierzy z 1939 roku.

Polegli oni w sierpniu 1920 roku w czasie walk odwrotowych w rejonie Łomży i Mątwicy. Są to prawdopodobnie żołnierze z pułków ochotniczych. Nie mamy żadnych danych, które by pozwalały na identyfikację imienną. Natomiast nie ma żadnych wątpliwości, że to żołnierze polscy. Wynika to z ekwipunku, który znaleziono – mówi Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa z Instytutu Pamięci Narodowej i dodaje, że część poległych miała na sobie jeszcze nieprzeszyte mundury amerykańskie.  – Widać, że to wojsko było bardzo szybko formowane. 

W środę, 13 sierpnia, odbyły się uroczystości związane z pochówkiem szczątek sześciu polskich żołnierzy z 1920 roku. Spoczęli oni w zbiorowej mogile na cmentarzu przy ulicy Mikołaja Kopernika. Po wszystkim zgromadzeni goście odwiedzili groby wszystkich poległych żołnierzy z 1920 roku.

Kolejny pochówek, tym razem żołnierzy z 1939 roku, zaplanowany jest na 2 września.

pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × 2 =