RN
TwitterFacebook

Łomża: Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego częściowo wraca do normalnej pracy [VIDEO]

Część oddziałów Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży wróci do normalnej pracy i zacznie przyjmować pacjentów z innymi schorzeniami niż COVID-19. Taka decyzja została podjęta przez Ministerstwo Zdrowia, po tym jak ustabilizowała się liczba zakażonych koronawirusem w województwie podlaskim. 

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało likwidację części szpitali, które był na liście placówek jednoimiennych, w których leczeni byli wyłącznie pacjenci z koronawirusem. Takim szpitalem od połowy marca br. był Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wnioski o skreślenie tej placówki z sieci i przywrócenie normalnego funkcjonowania wysłali zarząd województwa podlaskiego oraz poseł Lech Antoni Kołakowski. Podlascy politycy spotkali się też w tej sprawie z wiceministrem Waldemarem Kraską. 

Wczoraj (20.05.) po konsultacjach i analizach resort zdrowia podjął decyzje o częściowym przywróceniu normalnej pracy oddziałów w łomżyńskim szpitalu. Do leczenia osób zakażonych koronawirusem będą przeznaczone tylko dwa oddziały. 

Informację tę potwierdzono podczas dzisiejszej konferencji prasowej z udziałem wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego, ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego i wiceministra zdrowia Waldemara Kraski.

– Szpitali jednoimiennych w Polsce powstało 22, razem ze szpitalami zakaźnymi dysponowaliśmy prawie 10 tysiącami miejsc do hospitalizowania chorych na koronawirusa. W tej chwili w Polsce tak zwany współczynnik reprodukcji wirusa jest poniżej jednego, oczywiście z wyjątkiem województwa śląskiego, gdzie jest dość duże ognisko. W województwie podlaskim ten wskaźnik wynosi w tej chwili 0,54 i postanowiliśmy, aby te szpital jednoimienne, które nie są w tej chwili wykorzystywane w takiej ilości zredukować. W województwie podlaskim tych szpitali mamy dwa, w Łomży i Białymstoku, dlatego chcemy nie od razu likwidować wszystkie miejsca covidowe w tych szpitalach, ale w przeciągu miesiąca czerwca chcemy zdecydowanie te miejsca ograniczyć, a jednocześnie przywracamy normalna pracę tych placówek. Dla szpitala w Łomży jest to bardzo ważne – wyjaśniał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. 

To pierwsza taka decyzja w kraju dotycząca likwidacji szpitali jednoimiennych. 

– Polski rząd zaczyna podejmować decyzję mające przywracać normalne funkcjonowanie różnych dziedzin życia. Te kolejne rozporządzenia Rady Ministrów znoszące poszczególne ograniczenia są stopniowo ogłaszane przez pana premiera. Ten proces zaczyna także na szczęście obejmować służbę zdrowia. Ten system szpitali jednoimiennych, który został zorganizowany w Polsce po to, aby zabezpieczyć leczenie pacjentów chorych na koronawirusa dziś aż w tak dużej skali nie jest potrzebny. Po rozmowach z panem ministrem Szumowskim, z panem ministrem Kraską, po interwencjach zarówno wojewody, podlaskich parlamentarzystów, także samorządowców udało się w końcu podjąć decyzję, na którą czekają mieszkańcy Łomży i Białegostoku. Szpital w Łomży stał się całkowicie szpitalem jednoimiennym i dotychczasowy pacjenci, ci którzy nie byli zarażeni koronawirusem musieli szukać pomocy medycznej w innych okolicznych szpitalach. Ponieważ ten stan epidemiczny dziś już jest na tyle opanowany, że można rozpocząć zdejmowanie jednoimienności z tego szpitala – mówił Dariusz Piontkowski. 

Proces przywracania łomżyńskiego szpitala do normalności ma rozpocząć się 1 czerwca. 

– Ten proces rozpocznie się tym, że większość szpitala zostanie uwolniona do normalnej działalności. Natomiast szpital łomżyński będzie musiał w pewnych zakresach zachowywać zdolność zabiegową dla pacjentów z COVIDem. Chcemy ten proces przeprowadzać jak najbezpieczniejmówił Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski.

Jak mówił na antenie Radia Nadzieja, wicewojewoda podlaski Marcin Sekściński, z tego procesu wyłączone będą niektóre oddziały:

– Będą przywracane do pracy poszczególne oddziały z wyłączeniem jednakże oddziału zakaźnego, ginekologiczno-położniczego, okulistycznego, nefrologicznego i neurologicznego. To wynika też z faktu tego, że stan pandemii nie został zdjęty. On cały czas funkcjonuje, o tym nie możemy zapominać. Wobec czego te oddziały zostaną do dyspozycji tych osób z COVIDem.

 

pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *