RN
TwitterFacebook

Łomża: Tajemnice Łomży na wyciągnięcie ręki

Historia budynku restauracji przy ulicy Nowogrodzkiej, sylwetka kardynała Stefana Wyszyńskiego, sekrety Starego Rynku i tajemnica muzeum. To tylko przykłady tego, czego możemy dowiedzieć się dzięki projektowi “Tajemnice Łomży – opowieści znad Narwi” – który jest realizowany przez Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży.

Naszym zdaniem historia Łomży nie jest jeszcze całkowicie odkryta – mówi Magdalena Mucha, pracownik Muzeum:

– Dociera do nas, że jakby historia regionalna jest odkrywana czasem przypadkowo. Że nie ma czasem takich konsekwentnych działań, żeby ta edukację regionalną pogłębić.  Nam zależało na tym, żeby pokazać w ogóle te miejsce, postaci i ważne wydarzenia dla miasta w innej odsłonie.

Cztery krótkie filmy zostały wyprodukowane z możliwością oglądania ich w goglach VR – dodaje Marta Gosk z łomżyńskiego muzeum:

– Zdecydowanie najlepszym sposobem na obejrzenie tych filmów są google, okulary VR, a myślę, że to jest już na tyle dostępna technologia, która gości w wielu domach, ale też zachęcamy i zapraszamy do muzeum, gdzie jest możliwość obejrzenia tych filmów. 

Wszystkie cztery filmy będą dostępne za darmo na profilu facebookowym Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. Pierwszy z nich można obejrzeć od 1 października, a kolejne 5, 8 i 12 października.

 

jt

1 komentarz

 1. Film zwyczajny Odpowiedz

  Ks. Tułowiecki mało merytoryczny.
  Nie znał imienia Matki Prymasa (Julianna).
  Nazwał Prymasa pierwszym dzieckiem (to było drugie dziecko; miał on jeszcze cztery siostry i brata; najstarsza była siostra).
  Użył nazw Ziemia Zuzelska i Ziemia Andrzejewska – Zuzela i Andrzejewo to Ziemia Nurska.
  Wyolbrzymił narrację o śmierci Matki, a nic nie wspomniał np. o pierwszej komunii i bierzmowaniu w Andrzejewie, czyli drodze sakramentalnej Prymasa.
  Miejsce po Matce nie pozostało puste, bo rok późnej Ojciec Prymasa ożenił się z Eugenią, przyjaciółką Zmarłej, i z nią Stefan miał dobry kontakt. Itd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

three × three =