RN
TwitterFacebook

Łomża: Trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

W dniach 16-22 września obchodzony jest Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Jego tegoroczna edycja poświęcona jest bezpiecznemu ruchowi pieszemu i rowerowemu oraz korzyściom, jaki może on przynieść dla zdrowia, środowiska i konta w banku. 

Aktywne środki transportu, takie jak chodzenie pieszo i jazda na rowerze, nie powodują szkodliwych emisji i pomagają zachować zdrowe serce i cały organizm. Miasta, które promują ruch pieszy i rowerowy zamiast wykorzystywania prywatnych samochodów, uznawane są za bardziej atrakcyjne, mniej zatłoczone i zapewniają wyższą jakość życia.

Miasto Łomża oraz MPK ZB jako miejska organizacja realizująca zadania transportu publicznego w Łomży są od wielu lat propagatorem idei zrównoważonej mobilności.

Zachęcamy do rozwijania ekologicznych postaw, działań prozdrowotnych oraz przestrzegania bezpieczeństwa w ruchu drogowyminformuje prezydent Mariusz Chrzanowski. 

W ramach współpracy ze szkołami MPK współorganizuje lekcje otwarte, prezentacje tematyczne, udostępnia  zasoby techniczne i organizacyjne po wcześniejszym uzgodnieniu terminów. Udostępnia również autobusy realizujące rozkłady jazdy do przeprowadzania przez uczniów i studentów różnych akcji propagujących w/w idee (np. tydzień życzliwości; tolerancji; kultury; rzuć palenie; przechodź bezpiecznie po pasach,  itp.) w różnych formach np. rozmowy z pasażerami, plakaty, dyskusje, autobusy tematyczne, ankiety, koncerty czy publiczne czytanie wierszy.

Zwieńczeniem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu jest Światowy Dzień Bez Samochodu, który przypada 22 września. W związku z tym prezydent Mariusz Chrzanowski podpisał zarządzenie, które tego dnia będzie uprawniało wszystkich pasażerów do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Decyzja będzie obowiązywała w granicach administracyjnych Łomży.

W Polsce Dzień bez Samochodu obchodzony jest od 2004 roku, pod patronatem Ministerstwa Środowiska. Jego celem jest wspomaganie proekologicznych idei mających na celu zmniejszenie ilość spalin wytwarzanych przez miliony aut poruszających się po miastach. Podczas tego dnia zachęca się kierowców do rezygnacji z użytkowania samochodów przez dobę.

UM Łomża

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *