RN
TwitterFacebook

Łomża: “Tu rodziła się Solidarność” – wernisaż wystawy zorganizowanej przez IPN [FOTO]

Plansze prezentujące zdjęcia rodzącej się Solidarności, w kraju i w regionie. Wystawa “Tu rodziła się Solidarność” została dziś (21.07.) uroczyście otwarta przed kościołem przyseminaryjnym w parku Jana Pawła II w Łomży.

Dzięki uprzejmości fotografa Gabora Lorinczy’ego nie zabrakło na niej także elementów stricte łomżyńskich, mówi Urszula Girasiumiuk z białostockiego IPN-u.

– Tutaj, jeżeli chodzi o Łomżę to jest panel lokalny, czyli mamy trzy panele związane z Łomżą, czyli możemy zobaczyć na wystawie zdjęcia ze święcenia sztandaru Solidarności łomżyńskiej bądź członków Solidarności. Zdjęcie jest z 1981 roku. 

A sam fotograf zdradził nam historie, niektórych prezentowanych na wystawie fotografii:

– Ulica Dworna, taka brama jest. I tu w bramie było na górze Solidarność była. Strasi łomżyniacy pamiętają. I tutaj zrobiłem, moim zdaniem, bardzo dobre zdjęcie, jak Krzaklewski (Marian Krzaklewski – przyp. red.) schodzi po schodach. Już on potem nie był przewodniczącym, także jest w tym coś mistycznego można powiedzieć – mówi Gabor Lorinczy.

Na wernisażu nie zabrakło także współczesnych działaczy Solidarności.

Zamysł wystawy jest taki, aby po zgromadzeniu materiałów archiwalnych z różnych regionów Polski zaprezentować je finalnie na Placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

BB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

three − 3 =