TwitterFacebook

Łomża: Uczcili pamięć zesłanych Polaków na Syberię [FOTO]

Pamięć o zesłanych Polakach na Syberię ciągle żywa. W 78 rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków w głąb ZSRR, społeczność Szkoły Podstawowej nr 5 w Łomży, oraz zaproszeni goście uczcili ich pamięć.

Takie spotkania, jak dziś, to już tradycja w Szkole Podstawowej nr 5 w Łomży. Już od kilkunastu lat odbywają się w naszej szkole spotkanie z Sybirakami. Bardzo się cieszymy, że zawsze odpowiadają na nasze zaproszenie, że przychodzą do szkoły i mimo, tych przeżyć bardzo traumatycznych chcą się nimi dzielić z naszą młodzieżą. Jest to żywa lekcja historii, spotkanie z tymi osobami, które były na nieludzkiej ziemi, które to wszystko przeżyły – mówiła Małgorzata Pietrusewicz dyrektor szkoły. 

Podczas pierwszej wywózki miałem 9 lat – wspomina Leon Wagner. Pamiętam dokładnie zdarzenia, które miały miejsce 78 lat temu. Przede wszystkim były silne mrozy, było -32 stopnie Celsjusza, obfite śniegi. W godzinach rannych 10 lutego wkroczyło do mojego domu trzech enkawudzistów, w długich szynelach. Postawili nas pod ścianę, nie pozwolono się porozumiewać. Rozpoczęła się rewizja, potem oznajmiono nam, że w ciągu jednej godziny musimy spakować podstawowe rzeczy ubiór i żywność. Po godzinie podjechały sanie załadowano nas na sanie i zawieziono na stację – wspomina Leon Wagner. 

Jak podkreśla Danuta Wolfart – Pieńkowska prezes łomżyńskiego oddziału Związku Sybiraków, ok. 30% wywiezionych w głąb ZSRR nie wróciło do Polski. Z ziemi łomżyńskiej w ramach trzeciej wywózki 20 czerwca 1941 r. zostało wywiezionych blisko 6,5 tys.osób.

Pierwsza wywózka na Syberię odbyła się 10 lutego 1940 roku i objęła osadników wojskowych, cywilnych kolonistów oraz służbę leśną. Szacuję się, że w sumie w głąb ZSRR zostało wywiezionych blisko 140 tys. osób.

AM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *