RN
TwitterFacebook

Łomża: Uczniom i nauczycielom tajnego nauczania [FOTO]

„W hołdzie nauczycielom i uczniom tajnego nauczania na ziemi łomżyńskiej w okresie II wojny światowej w 80. rocznicę powstania Tajnej Organizacji Nauczycielskiej” – taki napis widnieje na pamiątkowej tablicy, którą odsłonięto na budynku przy ul. Sadowej 2. 

Dziś z zadumą pochylamy głowy przed tymi, którzy podjęli edukacyjną pracę w tajnym nauczaniu. Pracę, która miała być cząstką walki z okupantem. Pracę okupioną ciągłą bojaźnią o to, co przyniesie jutro, ale jednocześnie pracę, która wynikała z poczucia obowiązku wobec umęczonego narodumówiła Ewa Chludzińska, prezes łomżyńskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. 

Pamiątkowa tablica ufundowana została z inicjatywy łomżyńskiego oddziału ZNP. Jej autorem jest Adam Tymiński, nauczyciel Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży. W uroczystości wziął udział Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Mam cichą nadzieję, że to miejsce stanie się punktem, do którego będzie przychodziła przyszłość narodu (młodzież – przyp. red.), bo ta przyszłość jest przed wami. Mam nadzieję, że to będzie stały element krajobrazu Łomży, wtedy kiedy będziemy mówili właśnie o problemach nauczycieli, o rocznicach nauczycielskichmówił Sławomir Broniarz i dodawał, że dobrym zwyczajem byłoby żeby 1 września składać pod tablicą kwiaty. 

Tajna Organizacja Nauczycielska (w skrócie TON) to konspiracyjna organizacja Związku Nauczycielstwa Polskiego powstała w październiku 1939 r. w Warszawie, która od pierwszych dni okupacji niemieckiej prowadziła tajne nauczanie i pomoc dla nauczycieli. 

pg

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *