TwitterFacebook

Łomża: Uroczystości związane z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Budowlance

Dziś w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży odbyły się uroczystości związane z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Uroczystość miała na celu upamiętnienie żołnierzy antykomunistycznego podziemia w Polsce, których władze PRL-u skazały na anatemę i zapomnienie. Dyrektor szkoły, Artur Ciborowski, podkreślał, że obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych „stały się integralną częścią wychowania patriotycznego naszej młodzieży„.

Żołnierzy Wyklęci widzieli odradzającą się Polskęmówi uczeń, Jakub TabędzkiJeszcze może pamiętali, dzięki swoim rodzicom czy dziadkom, jak wyglądała Polska w czasie zaborów. Podziwiam w nich to, że pamiętali i do końca walczyli o to, żeby Polska była znowu niepodległa. Walczyli o to, bo widzieli też, jak nasz kraj odradzał się po 123. latach zaborów.

Główną częścią spotkania była prelekcja wiceprezesa Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręgu Łomżyńskiego, Dariusza Syrnickiego. Wykład ten dotyczył łomżyńskiego podziemia narodowego.

Trzeba edukować ludzi o Żołnierzach Wyklętych, bo nie jest metodą mówienie tylko o pomnikowych postaciachuważa wiceprezes SyrnickiJa staram się mówić o tym, co działo się u nas w terenie, bo młodzież w swoich domach, na wsiach łomżyńskich, mierzy się z pewnymi opiniami, z jakimś przekazem, który nie jest zawsze taki pozytywny dla tych Żołnierzy Wyklętych. A czasem bywa wprost negatywny. Żeby tak nie było, to potrzebne jest edukowanie, tylko dotykające bardziej historii lokalnej i solidne przeanalizowanie tego, co się działo w najbliższym terenie, najbliższej okolicy, w danej wsi.

W trakcie uroczystości uczniowie mogli wysłuchać utworów muzycznych nawiązujących do Żołnierzy Wyklętych oraz obejrzeć wystawę zdjęć żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego z lat 1945-1948.

JT

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *