RN
TwitterFacebook

Łomża: W Parku Jana Pawła II pojawią się parklety

Już niebawem mieszkańcy Łomży będą mogli skorzystać z pierwszego w mieście parkletu, czyli drewnianej konstrukcji wzbogaconej zielenią, która służy do odpoczynku. Zostanie on ulokowany na terenie Parku Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma.

Strefa wypoczynku wyposażona będzie w siedziska, stolik oraz donice z zielenią stając się idealnym miejscem spotkań towarzyskich. Praktyczne zastosowanie będą mogli docenić też spacerujący w Parku Jana Pawła II rodzice z dziećmi. Ławeczki dadzą chwilę wytchnienia, zaś zamontowany stolik pozwoli na rozstawienie napoi czy konsumpcję posiłku przed dalszą przechadzką.

Po raz pierwszy parklety pojawiły się w 2005 roku w USA za sprawą grupy artystów, która zaprosiła przechodniów do wspólnego wypoczynku w specjalnie w tym celu stworzonej strefie relaksu zainstalowanej na jednym z miejsc parkingowych. Pomysł się przyjął i wkrótce zaczął być kopiowany w innych krajach. Szczególnie spodobał się w zatłoczonych, zabudowanych starych centrach europejskich miast. Największymi orędownikami takiej formy zabudowy miejskiej przestrzeni publicznej na naszym kontynencie szybko stali są Anglicy i Austriacy, choć parklety coraz częściej zaczynają gościć również na naszym rodzimym, polskim podwórku.

UM Łomża/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × 1 =