RN
TwitterFacebook

Łomża: Wicepremier Jarosław Gowin w PWSIiP

– Rozwój uczelni jest kołem zamachowym rozwoju Polski – mówił podczas konferencji prasowej w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży wicepremier dr Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Wicepremier dodawał, że jest to jego kolejna wizyta na łomżyńskiej uczelni, co jest wyrazem uznania dla jej dokonań. Akcentował, że PWSIiP kształci na wysokim poziomie, zaspakajając potrzeby ogólnopolskie. Minister informował także, że dla polskich uczelni rząd przeznaczy w przyszłym roku budżetowym dodatkowe trzy miliardy złotych z obligacji Skarbu Państwa, a o tym, jaka pula z tych środków trafi do „Państwówki” władze uczelni będą wiedziały już podczas inauguracji nowego roku akademickiego.

W konferencji uczestniczyli: wicepremier dr Jarosław Gowin, rektor PWSIiP dr hab. Dariusz Surowik, doradca ministra nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Sekściński oraz prorektor PWSIiP dr Dariusz Perło. Dotyczyła ona zmian ustawowych, jakie od 1. października 2018 roku dotkną polskie uczelnie, w tym państwowe wyższe szkoły zawodowe, które w ustawie Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce (tzw. Ustawa 2.0, Konstytucja dla Nauki) zostały zaliczone do kategorii publicznych uczelni zawodowych.

Rektor dr hab. Dariusz Surowik dziękował za te rozwiązania ustawowe, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom uczelni zawodowych. Mówił o intensywnym oraz rzeczowym procesie konsultacji, który poskutkował wpisaniem do Ustawy 2.0 Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych (KREPSZ), co daje środowisku uczelni zawodowych solidniejsze umocowanie prawne.

Wicepremier podkreślał, że nie tylko proces konsultacji, ale także proces wdrażania Ustawy 2.0 w życie będzie przebiegał stopniowo, czyli zawierał cykl szkoleń organizowanych przez resort szkolnictwa wyższego. Minister dr Jarosław Gowin mówił, że „nadchodzą dobre czasy dla szkolnictwa zawodowego” i dziękował rektorowi dr. Dariuszowi Surowikowi za aktywne oraz merytoryczne uczestnictwo w pracach nad ustawą. Gratulowała władzom uczelni kategorii naukowej, co – jak akcentował – jest ewenementem na tle innych państwowych wyższych szkół zawodowych.

Wśród istotnych zmian Ustawy 2.0 wicepremier dr Jarosław Gowin wyliczał: zmianę algorytmu naliczania dotacji dla uczelni, podwyżki dla nauczycieli planowane już na obecny rok akademicki oraz kolejne ich transze w latach 2020, 2021. – Płace na uczelniach są obecnie na żenująco niskim poziomie – mówił wicepremier.

Prorektor PWSIiP dr Dariusz Perło do atutów ustawy zaliczył uproszczenie procedur administracyjnych. A ministerialny doradca Marcin Sekściński mówił, że ustawa daje nowe możliwości uczelniom, z których PWSIiP w Łomży z pewnością wykorzysta.

W Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży studiuje blisko dwa tysiące żaków, a przez wszystkie lata działalności mury placówki opuściło ponad pięć tysięcy absolwentów. W czerwcu 2019 roku uczelnia będzie świętować Jubileusz 15-lecia.

JŚ/fot.Jacek Bochenko

2 kommentarze

  1. rtv Odpowiedz

    A tak słyszałem, Gowin przyjechał,poprzeć Borysewicza, obydwaj są z Peło

  2. rtv89 Odpowiedz

    A tak słyszałem, Gowin przyjechał,poprzeć Borysewicza, obydwaj są z Peło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *