RN
TwitterFacebook

Łomża: Wiceprezydent Garlicki odpowiada na interpelację radnego Domasiewicza w sprawie wyroku WSA

Od wczoraj lokalni politycy zajmują się tzw. aferą śmieciową, która została wywołana po tym, jak okazało się, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku unieważnił uchwałę śmieciową. Część radnych zarzuca, że skarga na uchwałę została przed nimi ukryta i nigdy do nich nie trafiła. Teraz głos w sprawie zabrał Andrzej Garlicki, który odpowiedział na interpelację radnego Domasiewicza. 

Przypomnijmy, że uchwała śmieciowa została po kilku podejściach i poprawkach przyjęta nad nadzwyczajnej sesji 14 sierpnia 2019 roku. Jak się okazuje, w połowie września do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego trafiła skarga jednej z mieszkanek, która wskazywała, że uchwała jest szczególnie uciążliwa dla osób samotnych, dla których opłaty za wywóz śmieci od września do grudnia 2019 roku wzrosły niemal dwukrotnie osiągając najwyższe ceny w kraju. WSA stwierdził nieważność i dopatrzył się, że podjęta uchwała nie spełnia wymogów prawa, jest nieczytelna i posiada błędy redakcyjne. Wyrok jest nieprawomocny. 

Informacja o unieważnieniu uchwały wywołała burzę polityczną w mieście. Okazało się, że radni nie wiedzieli o skardze, a o wszystkim dowiedzieli się wraz z informacja o wyroku WSA. Głos w sprawie zabrał m.in. Jan Olszewski, ówczesny przewodniczący Rady Miejskiej:

– Dlaczego to pismo zostało ukryte to trudno mi się wypowiadać. W każdym bądź razie ja mam czyste sumienie, wszystkie pisma, jeszcze raz powtarzam, które były kierowane do Rady Miejskiej do mnie trafiały były przekierowywane na posiedzenia Rady Miejskiej Łomży – mówił na zorganizowanej w poniedziałek, 13 stycznia, konferencji prasowej. 

Do sprawy odniosła się Dorota Śleszyńska, odpowiedzialna za organizację pracy przewodniczącego i Rady Miejskiej, która zapewnia że pismo ze skargą trafiło do teczki przewodniczącego:

– W tym dniu akurat odbywało się spotkanie Prezydium Rady w sprawie sesji i już przedstawiając porządek radnym porządek sesji też poinformowałam, że w dniu dzisiejszym taka skarga wpłynęła. Nikogo to niezainteresowanie i pismo to, tradycyjnie, włożyłam do teczki przewodniczącego. Następnego dnia podczas dyżuru pana przewodniczącego teczkę mu przekazałam.  

W między czasie radny Dariusz Domasiewicz skierował do prezydenta Łomży interpelację, w której dopytuje o powody utajenia dokumentów oraz braku informacji na ten temat na ostatniej sesji rady miasta, która odbyła się 30 grudnia. Odpowiedź dzisiaj, 14 stycznia, przygotował zastępca Andrzej Garlicki:

Do Urzędu Miejskiego stosowne pismo w tej sprawie wpłynęło w piątek 13 września 2019 r., zaś w poniedziałek 16 września 2019 r. do Biura Rady i od tego momentu wybór sposobu postępowania z przedmiotową korespondencją w stosunku do pozostałych członków Rady leżał po stronie prezydium Rady Miejskiej, do której Pan wówczas należał. Nie dysponuję wiedzą, dlaczego prezydium nie poinformowało pozostałych radnych o powyższej sprawie i czemu miało służyć ukrywanie przed nimi tej informacji. Zadaniem Prezydenta Miasta jako reprezentanta Gminy było wyłącznie podjęcie przewidzianych prawem działań, tj. przekazanie sądowi skargi oraz złożenie kompletnych i uporządkowanych akt sprawy i odpowiedzi na przedmiotową skargę, w postaci papierowej lub elektronicznej, w terminie trzydziestu dni od dnia jej otrzymania przez Radę. 

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku w sprawie skargi na uchwałę Rady Miejskiej w Łomży w przedmiocie ustalenia metody opłaty za gospodarowanie odpadami został doręczony do Urzędu Miejskiego w dniu 9 stycznia 2020 r. Z uwagi na fakt, iż termin otrzymania wyroku z uzasadnieniem przypada już po wskazanej przez Pana Radnego dacie sesji 30 grudnia 2019 r., oczywistym jest, że nie było możliwe wcześniejsze przekazanie informacji radnym w tym zakresie.

Przypomnijmy, że wiadomo już iż Radę Miasta reprezentował mecenas Mieczysław Jagielak, radca prawny Urzędu Miejskiego w Łomży, któremu pełnomocnictwo podpisał prezydent Mariusz Chrzanowski.

Do sprawy będziemy wracać.

pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

five × 5 =