TwitterFacebook

Łomża: Władze rozmawiają na temat powstania kolejnego cyklu murali

W pierwszej połowie przyszłego roku na ścianie bloku przy ul. Polowej 33 ma powstać malowidło upamiętniające Bitwę Warszawską z 1920 roku. Na tym nie koniec, bo są plany, aby rozpocząć cykl murali nawiązujących do ludowych tradycji regionu, czy instytucji kultury promujących miasto. Prezydent Mariusz Chrzanowski rozmawiał w tej sprawie z artystami Fundacji Rosko-Art – Rafałem Roskowińskim i Katarzyną Sukus.

Murale spotkały się z pozytywnym odbiorem ze strony naszych mieszkańców, stając się integralną częścią miasta. Malowidło wielkoformatowe przy ul. Polowej nawiązujące do Bitwy Warszawskiej z elementami harcerstwa zakończyłoby tematykę historycznąmówi włodarz miasta i informuje, że środki na ten cel zostały zabezpieczone w projekcie przyszłorocznego budżetu miasta. Jak dodaje, murale mogą stać się jedną z atrakcji turystycznych Łomży i warto tę inicjatywę kontynuować.

Okres wojenny powoli się kończy i tych murali jest stosunkowo dużo nie tylko w Łomży, ale i w całym kraju. W związku z tym można byłoby pomyśleć o czymś innym, związanym z tradycją regionu podkreśla twórca łomżyńskich malowideł Rafał Roskowiński z Fundacji Rosko-Art.

Jest również pomysł, aby wielkoformatowy obraz w postaci muralu zamieścić na murze Klasztoru Kapucynów. Mogłaby to być retrospektywa Łomży, pokazująca historię i początki osadnictwa w grodzie nad Narwią.

To miejsce doskonale nadaje się na mural i aż się prosi, aby go wykonaćprzekonuje Katarzyna Sykus, prezes Fundacji Rosko-Art. W tym przypadku potrzebna byłaby jeszcze zgoda konserwatora zabytków oraz przychylność Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.

W sumie nasze miasto zdobi już 7 murali, z czego 4 powstały w 2017 roku, pod hasłem „Ku Niepodległej”, dwa w ubiegłym, a jeden został odsłonięty w tym roku przy okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wszystkie malowidła nawiązują do lokalnej historii.

UM Łomża

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *