RN
TwitterFacebook

Łomża: WOPiTU przenosi się do nowej siedziby. Budynek został oficjalnie otwarty [FOTO]

Kilka pięter, nowoczesny sprzęt i całkowicie odnowiony budynek. Po blisko trzydziestu latach Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży przeprowadza się do nowego budynku. Ośrodek od 1 lutego funkcjonował będzie przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.

Dyrektor WOPiTU, Renata Szymańska, informuje, że największą zmianą będzie polepszenie warunków zarówno dla pracowników, jak i pacjentów placówki:

– To jest bardzo dla mnie ważne, ponieważ coraz mnie miejsca mieliśmy w starym budynku, więc było coraz trudniej. Teraz mamy przestrzeń. Możemy rozszerzyć się w sensie lokalowym. Zmieni się też liczba przyjmowanych pacjentów, bo bardzo nam na tym zależały, żeby ten rozwój naszej bazy lokalowej skutkował też zwiększeniem ilości pacjentów. 

Wicemarszałek województwa podlaskiego, Marek Olbryś, podkreśla, że była to jedna z najtrudniejszych inwestycji przeprowadzanych przez obecny zarząd województwa podlaskiego:

– Oprócz tego, że jest przepiękny budynek kubaturowo duży, mający siedzibę dla dwóch podmiotów. Jest tu Zakład Leczenia Terapii i Uzależnień, natomiast jeszcze na górze będzie Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Jest tu mnóstwo wspaniałych urządzeń i pomieszczeń, które mają służyć rehabilitacji. Z tego, z czego jestem bardzo zadowolony, to został zinwentaryzowany, a potem wykonany i zrewitalizowany obszar całego tego obiekty, dlatego że powstały magazyny, garaże i inne obiekty towarzyszące. 

Nowym budynek, nowe możliwości

W wyremontowanym budynku w części kondygnacji piwnicy znajdują się pomieszczenia gospodarcze i szatnie personelu, parter został dostosowany na potrzeby Poradni Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia, Poradni Dla Uzależnionych od Środków Psychoaktywnych, Oddziału Dziennego Terapii Uzależnień. Od 1 stycznia funkcjonuje Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej Dla Dzieci i Młodzieży – I poziom referencyjny, który jako pierwszy, nowoutworzony rozpoczął działalność w nowej lokalizacji.

Kondygnacja I pierwsza została dostosowana do potrzeb Całodobowego Oddziału Terapii Uzależnień. Daje to możliwość zwiększenia liczby leczonych pacjentów z 30 do 37 osób, co jest uzależnione od zwiększenia obecnego limitu wykonywanych świadczeń stacjonarnych przez NFZ.

W kondygnacji II piętra modernizacja i wyposażenie zostało przygotowane pod utworzenie ZOL-u dla 30 osób, w tym są przygotowane 4 łóżka dla osób mechanicznie wentylowanych oraz utworzenie opieki pielęgniarskiej domowej długoterminowej. 

Koszt całej inwestycji wyniósł ponad 22 miliony złotych. Była ona finansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego i Budżetu Państwa.

jt

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 + 11 =