RN
TwitterFacebook

Łomża: Wpuściła fałszywego gazownika do domu. Straciła pieniądze

Wizyta oszusta, który podał się za pracownika gazowni zakończyła się dla starszej pani utratą pieniędzy. Zdarzenie miało miejsce wczoraj (26.11.) na terenie Łomży.

Przed południem, do jednego z mieszkań na terenie miasta wszedł mężczyzna podając się za pracownika gazowni. Poinformował 79-letnią właścicielkę, że posiadacz kuchenki gazowej musi mieć przy butli zamontowany specjalny czujnik, za który trzeba zapłacić. Kobieta przekazała mężczyźnie 300 złotych.

W zamian otrzymała pokwitowanie, na którym nie było pieczątki oraz żadnych danych identyfikujących chociażby firmę zlecającą montaż czy też jej pracownika. Zaniepokojona seniorka skontaktowała się z gazownią, gdzie usłyszała, że nikt nie był wysyłany do jej mieszkania w takiej sprawie – informuje Urszula Brulińska z Komendy Miejskiej Policji w Łomży.

Podobne zdarzenie policjanci odnotowali nieco później. Wówczas do drzwi mieszkania 70-latki zapukał mężczyzna również podając się za pracownika gazowni. Seniorka wpuściła nieznajomego do mieszkania.

Fałszywy pracownik „sprawdził” kuchenkę, po czym poinformował kobietę, że musi założyć czujnik gazu. Oczywiście wcześniej dokonując należnej za usługę opłaty. Tym razem do przekazania pieniędzy nie doszło, gdyż kobieta najpierw skontaktowała się ze spółdzielnią, aby potwierdzić celowość wizyty rzekomego “gazownika” – mówi Brulińska. 

Łomżyńscy policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy pukając do seniorów, bez żadnych skrupułów wykorzystują każdą okazję, aby zdobyć pieniądze. Podają się np. za „handlowca”, „pracownika wodociągów”, czy jak w tych przypadkach za „pracownika gazowni”. Proszą najczęściej o rozmienienie pieniędzy, okazanie miejsca przechowywania cennych rzeczy czy też oferują zakup i montaż różnego rodzaju urządzeń. Wpuszczeni do mieszkania, poprzez rozmowę i pozorną troskę o seniorów, doprowadzają do tego, aby starsze osoby ujawniły miejsce przechowywania oszczędności czy też dokonały zakupu. 

Jak zachować się w przypadku takiej wizyty:

  • Nie otwierajcie Państwo drzwi bez sprawdzania, kto stoi po drugiej stronie!
  • Nie wpuszczajcie Państwo do domu osób nieznajomych bez wcześniejszego upewnienia się kim one są. Macie prawo do uzyskania danych osoby bądźmy jaka reprezentuje dana osoba pukająca do twoich drzwi!
  • Nie przechowujcie Państwo w domu dużych kwot pieniędzy!
  • Pod żadnym pozorem nie przekazujcie Państwo pieniędzy osobom obcym!
  • Unikajcie Państwo podejrzanie korzystnych ofert, tym bardziej, jeżeli sprawa połączona jest z wymogiem podpisywania dokumentów, wpłata zaliczki, ujawnieniem informacji czy okazaniem swoich oszczędności!
  • Współdziałajcie Państwo z sąsiadami w zakresie wzajemnej ochrony i obserwacji mieszkań!
  • Zgłaszajcie Państwo informacje o zauważonych, podejrzanych osobach, które pojawiły się w Waszej klatce, mieszkaniu czy posesji!

Funkcjonariusze zwracają się także do osób młodych, aby przekazały wiedzę seniorom w swoich rodzinach. Świadomość mechanizmów działania oszustów może skutecznie zapobiegać tego rodzaju sytuacjom. W sytuacjach budzących jakiekolwiek podejrzenia, że mamy do czynienia z oszustem, należy jak najszybciej skontaktować się z policją – 112.

KMP w Łomży/ red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fourteen + twenty =