RN
TwitterFacebook

Łomża: „Wybór metody określającej wysokość opłat za wywóz nieczystości jest niesprawiedliwy społecznie”

Od września obowiązują nowe, wyższe stawiki za odbiór śmieci od mieszkańców Łomży. Do naszej redakcji trafił list, który w sprawie cen za śmieci został skierowany do Przewodniczącego Rady Miejskiej, Jana Olszewskiego.

Autorką jest wdowa, która mieszka samotnie w mieszkaniu przy ul. Szmaragdowej 9. Zwraca ona uwagę, że tamtejsza Wspólnota Mieszkaniowa nie dała jej wyboru, żeby płacić mniej za odbiór śmieci nie stwarzając możliwości do selektywnej zbiórki.

Poniżej pełna treść listu:

W związku z wejściem w życie Uchwały Rady Miasta Nr 123/XIII/19  z dnia 14 sierpnia 2019 r. w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości tej opłaty zostałam zobowiązana przez Wspólnotę Mieszkaniową Szmaragdowa 9 do opłat za wywóz nieczystości w wysokości 63 zł. miesięcznie.

Uważam, że wybór metody określającej wysokość opłat za wywóz nieczystości jest niesprawiedliwy społecznie i uderza w starych samotnych ludzi. A ponadto nie uwzględnia czynnika ludzkiego generującego odpady komunale i nieczystości.

Członkowie Rady uchwalając stawki za wywóz odpadów całkowicie pominęli sytuację osób zamieszkujących samotnie.

Jestem wdową i zamieszkuję samotnie 45 metrowy lokal. Wszystkie odpady organiczne przetwarzam za pomocą zamontowanego młynka do odpadów. Jedynymi odpadami śmieciowymi są produkty plastikowe i makulaturowe. W świetle powyższego ustalona stawka w wysokości 63 zł. miesięcznie jest wielce krzywdząca. Myślę, że podobnych sytuacji do mojej jest bardzo dużo.

Jestem także zaniepokojona faktem, że Zarząd Nieruchomością Wspólną Szmaragdowa 9 dotychczas nie stworzył możliwości na selektywną zbiórkę odpadów. Tak więc nie miałam i nie mam możliwości wyboru postępowania z odpadami. Segregowanie śmieci to nie tylko obowiązek narzucony przez przepisy, ale także ważny element troski o środowisko i życie ludzkie.

W związku z powyższym wnoszę do Szanownej Rady Miasta Łomży o stosowną korektę podjętej uchwały. Przede wszystkim uzależnienie wysokości opłat od możliwości określenia sposobu postępowania z odpadami i od ilości osób zamieszkujących w gospodarstwie domowym.

List trafił do wiadomości radnych miejskich, lokalnych mediów, Zarządu Wspólnoty Szmaragdowa 9 w Łomży oraz Socha Nieruchomości SP.K w Białymstoku. 

Zgodnie z nowym cennikiem opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zabudowie jednorodzinnej do końca roku będą wynosić 60, a od stycznia przyszłego roku 51 złotych miesięcznie (teraz jest to 39 złotych). Natomiast w zabudowie wielorodzinnej jest to kolejno 38, a potem 30 złotych miesięcznie (teraz to 24 złote). W przypadku niesegregowania odpadów w zabudowie jednorodzinnej opłata wyniesie najpierw 103, a od stycznia 100 złotych (58 złotych obecnie). Dla zabudowy wielorodzinnej będzie to 63, a potem 60 złotych miesięcznie (35 złotych teraz). Przy gospodarstwach jednoosobowych w zabudowie jednorodzinnej ceny wynoszą najpierw 40, a od stycznia 30 złotych miesięcznie (24 złote teraz). W przypadku zabudowy wielorodzinnej 29, a potem 20 złotych miesięcznie (15 złotych).

 pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *