RN
TwitterFacebook

Łomża: Wystawa o ludziach, którzy 100 lat temu bronili miasta nad Narwią [FOTO]

To nie będzie wystawa o broni, ale o ludziach, którzy bronili Łomży. Mowa o wystawie Muzeum Północno-Mazowieckiego “Łomża 1920”. Przypomni nam ona wydarzenia, które miały miejsce w Łomży mniej więcej trzy tygodnie przed Cudem nad Wisłą, mówi Marta Gosk z Muzeum Północno-Mazowieckiego.

– W Łomży trwała tak zwana obrona Łomży na przełomie lipca i sierpnia. I właśnie wtedy można mówić o takim dużym heroizmie i takiej bohaterskiej postawie nie tylko żołnierza, ale przede wszystkim ludności cywilnej. I to chcemy podkreślić na ten naszej wystawie. 

Zdaniem Adama Sokołowskiego z działu historii muzeum Północno-Mazowieckeigo w Łomży obowiązkiem i zadaniem historyków jest przypominanie o naszych lokalnych bohaterach:

– Z naszego punktu widzenia, muzealników łomżyńskich, ten wymiar lokalny jest najważniejszy. Że my też tutaj jako współcześni mieszkańcy chcemy przypomnieć o naszych przodkach, którzy 100 lat temu dokonali pewnego wysiłku cywilnego, militarnego, wojskowego, społecznego też, żeby obronić tę ziemię i w tym konflikcie jakoś przyczynić do pokonania bolszewików. 

Wystawa powstała we współpracy z lokalnymi kolekcjonerami. Zawiera przedmioty osobiste, fotografie i dokumenty związane z obroną Łomży. Wernisaż w najbliższą sobotę, 25 lipca, o godz. 12.00 w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży. Po nim spotkanie autorskie z Tomaszem Sikorskim.

BB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

three − 2 =