RN
TwitterFacebook

Łomża: „Zaczytane Ławeczki” mają zagościć na stałe

Ciesząca się ogromnym powodzeniem akcja „Zaczytane Ławeczki” spowodowała, że władze Łomży planują kupić trzy z nietypowych mebli w kształcie książki na stałe. Środki na ten cel zostały uwzględnione w projekcie przyszłorocznego budżetu przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego.

Akcja „Zaczytane Ławeczki” rozpoczęła się w Łomży na początku września przy współpracy z Fundacją Zaczytani.org. Przez miesiąc dziesięć ławek przypominających otwarte książki stało w różnych częściach miasta. Miejsca te wskazali sami mieszkańcy. Miało to na celu promocję czytelnictwa wśród łomżan. Każdy mógł nie tylko na nich usiąść i poczytać, ale również bezpłatnie pobrać utwory literackie za pomocą kodów QR umieszczonych na tabliczkach opisujących ławkę.

Barwne i kolorowe ławeczki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony naszych mieszkańców, jak również odwiedzających miasto turystów. Stąd też podjąłem decyzję, że w przyszłym roku trzy z nich zakupimy na stałeinformuje prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Środki na ten cel zostały już wpisane do projektu przyszłorocznego budżetu miasta, a ostateczną decyzję w tej kwestii podejmą podczas sesji radni miejscy. Włodarz nie wyklucza, że jeżeli inicjatywa zyska aprobatę mieszkańców, to „Zaczytane Ławeczki” zostaną dokupione w kolejnych latach.

Każda z ławek ma zawierać w sobie motyw łomżyński. Dlatego Ratusz zamierza podjąć współpracę z uczniami i nauczycielami Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. Jedna z nich ma być ustawiona w Parka Jana Pawła II Papieża Pielgrzyma. Urządzenie za pomocą lektora odtwarzałoby opowieści z „Łomżyńskich legend”, opartych na tekstach znalezionych w „Dziejach Łomży” Donaty Godlewskiej i „Jak Boruta zakochał się w karczmarzowej córce” Zdzisława Nowaka. Dwie pozostałe zostaną ustawione na Bulwarach Łomżyńskich oraz Skate Parku przy ul. Konstytucji 3 Maja.

UM Łomża

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *