RN
TwitterFacebook

Łomża: Zaczytane „Narodowe Czytanie” przed biblioteką miejską [FOTO]

Łomża po raz ósmy włączyła się w akcję Narodowe Czytanie. W sobotnie popołudnie, 7 września, przed Miejską Biblioteką Publiczną oczytano cztery nowele – „Katarynkę” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Brunona Schultza, „Dym” Marii Konopnickiej i „Dobrej pani” Elizy Orzeszkowej.

Wybrane utwory rozdzielone były między m.in. przedstawicieli władzy miejskiej, parlamentarzystów, ludzi kultury i uczniów łomżyńskich szkół. O muzyczną opracę wydarzenia zadbała Magda Sinoff. Poza czytaniem nowel nie zabrakło warsztatów plastycznych dla najmłodszych oraz kiermaszu książek.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc. Natomiast w 2018 roku, przy okazji 100-rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, czytano Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Utwór był czytany na wszystkich kontynentach – w blisko 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 134 poza granicami Polski, w 33 krajach, nawet na Antarktydzie.

pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *