RN
TwitterFacebook

Łomża: Zmarł mjr Bronisław Karwowski ps. Grom

Z żalem zawiadamiamy, że 1 września 2018 r., w 79. rocznicę napaści Niemiec na Polskę, przeżywszy 94 lata odszedł na wieczną wartę mjr Bronisław Karwowski ps. „Grom”. 

Major Bronisław Karwowski był członkiem Rady Naczelnej Związku Żołnierzy NSZ, Żołnierzem Wyklętym, oficerem II konspiracji AK-NZW. Przed wojną mieszkał na ul. Spokojnej w Łomży, uczęszczał do gimnazjum przy ul. Bernatowicza. Śpiewał w chórze katedralnym prowadzonym przez ks. Mariana Jasionowskiego. W podziemiu od 1942 r., aresztowany przez Niemców cudem uciekł spod siedziby Gestapo w Łomży.

Po wojnie kontynuował walkę w ramach Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. W 1946 zastępca szefa pionu gospodarczego w okręgu „Bałtyk” Olsztyńskie NZW. W marcu 1947 awansowany do stopnia podporucznika. Na mocy amnestii ujawnił się w kwietniu 1947, pomimo to aresztowany w 1948, wyrok – 10 lat, siedział do 1952.

Stale inwigilowany. W 1989 rozbijał młotem pomnik władzy ludowej w Dąbrowie Białostockiej. Na krótko przed śmiercią mimo, że był już ciężko chory, uczestniczył w ślubie swojej wnuczki Joanny, podczas którego osobiście odprowadził pannę młodą do ołtarza.

Za swoje zasługi został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego i wieloma innymi.

Pogrzeb odbędzie się 3 września o godz. 14:00 w Dąbrowie Białostockiej.

Dariusz Syrnicki

Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Łomżyński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *