RN
TwitterFacebook

Łomża: zmarł por. Zdzisław Witkowski, ps. Płomień

Z wielkim bólem i przykrością informujemy, że 24 lutego 2018 r. w Łomży, w wieku 91 lat zmarł Pan Por. Zdzisław Witkowski ps. „Płomień” – Kombatant, Weteran Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, Bohater Antykomunistycznego Powstania Niepodległościowego, wieloletni członek ZŻNSZ.

Por. Zdzisław Witkowski ps. „Płomień” był m.in. zastępcą dowódcy Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. W czasie wojny, za okupacji niemieckiej, walczył pod pseudonimem „Kędzior” w Armii Krajowej na Lubelszczyźnie, w oddziale kpt. „Chmury”. W czasie działalności w AK został ranny, a kula do tej pory tkwi obok jego kręgosłupa.

Pod koniec wojny krótko pracował w Służbie Ochrony Kolei w Czyżewie. W maju 1945 r. wstąpił do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego pod pseudonimem „Płomień” . W stopniu plutonowego pełnił funkcję dowódcy 12-osobowej drużyny. We wrześniu 1946 r. otrzymał stanowisko zastępcy dowódcy oddziału PAS przy Komendzie Powiatu NZW Ostrów Mazowiecka. Dowódcą jego oddziału był por. Zbigniew Żwański ps. „Noc”, syn ppłk. Władysława Żwańskiego ps. „Iskra”, „Błękit” – ostatniego komendanta okręgu NZW Białystok. Był także dowódcą oddziału żandarmerii przy KP NZW.

Działał w okolicach Czerwonego Boru, Czyżewa, Ostrowi Mazowieckiej i Wysokiego Mazowieckiego. Brał udział w akcjach rozbrajania funkcjonariuszy MO i żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego oraz atakach na funkcjonariuszy UB, KBW i żołnierzy Armii Czerwonej. Wśród jego akcji jest również m.in. atak na konwój sowiecki na stacji kolejowej w Zarembach Kościelnych.

Na mocy amnestii ujawnił się 25 marca 1947 roku. Do Łomży, wspólnie z żoną, przeprowadził się kilka lat temu, gdzie już wcześniej osiedliły się jego dzieci. Został uhonorowany odznaczeniem Armii Krajowej za akcję „Burza” oraz Patentem „Weteran Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny”. W ubiegłym roku odznaczony Medalem 75-lecia NSZ.

Zdzisław Witkowski jest o tyle ważną postacią, że w tamtym czasie, czyli jak to się mówi w czasie wojny, miał stopień podporucznika czyli był oficerem. Takich osób żyjących ja znam cztery, które w tamtym czasie były oficerami, a w całej Polsce może jest ich z dziesięciu. Jedną z takich postaci był Pan Por. Zdzisław Witkowski – mówi Dariusz Syrnicki reprezentujący łomżyńskie środowiska patriotyczne.

Cześć Jego Pamięci!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *