RN
TwitterFacebook

Łomża: Zobacz, jak powstaje nowy mural [FOTO]

Na budynku przy ul. Polowej 11 w Łomży powstaje nowy, ósmy już mural. Obraz będzie poświęcony przede wszystkim żołnierzom z 33. Pułku Piechoty, którzy bronili miasta w czasie II Wojny Światowej.

Mural został zaprojektowany przez Rafała Roskowińskiego z Fundacji Rosko-Art, który wykonał pozostałe siedem malowideł znajdujących się na łomżyńskich ścianach. Projekt został dopasowany do kolorystyki pozostałych i przedstawia „rzymski profil” polskiego żołnierza, bohatera kampanii wrześniowej 1939 r.

– Dumna i odważna twarz piechura zakomponowana jest tak, aby profil działał monumentalnie, a zarazem nieco odkłamywał mit peerelowskiej propagandy, że jakoby polska armia była zacofana i słabo uzbrojona, gdyż hełm WZ 31 „Salamandra”, który ma żołnierz, był jednym z najnowocześniejszych hełmów tamtych czasów, a mundury były uszyte z przepuszczającej powietrze gabardyny, o czym Niemcy mogli tylko pomarzyć. W lewym górnym rogu umieściliśmy odznakę 33 pułku piechoty, który bronił Łomży, a na dole napis „CHWAŁA BOHATEROM!” – informuje Rafał Roskowiński przypominając, że to w Polsce rozpoczęła się druga wojna światowa, a polski żołnierz jest najwaleczniejszym wojownikiem tego największego w historii konfliktu zbrojnego.

Postać już powoli widać na ścianie bloku. Oficjalne odsłonięcie nowego muralu planowane jest na początku września podczas łomżyńskich obchodów 80. rocznicy wybuchu największego konfliktu zbrojnego w historii świata.

oprac. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *